صدای وکلا

مشاوره تلفنی حقوقی : 9099071782

تماس از طریق تلفن ثابت سراسر کشور بدون گرفتن کد
چه کسانی عهده دار حضانت میشوند؟

چه کسانی عهده دار حضانت میشوند

در این عنوان که چه کسانی عهده دار حضانت میشوند میخواهیم مسئله ی حضانت فرزندان مشترک پس از طلاق یکی از مهمترین مسائل است که برای والدین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. البته در طلاق توافقی , حضانت فرزندان نیز مانند سایر موضوعات مورد توافق طرفین قرار خواهد گرفت و مشکل اصلی جایی مطرح میشود که طلاق واقع شده طلاق توافقی نباشد.
در ابتدا باید حضانت را حق و تکلیف قانونی و شرعی پدر و مادر طفل بدانیم. اما در مورد اینکه کدام یک از پدر و مادر دارای اولویت هستند بین فقها محل اختلاف است.
در ابتدا قانون مدنی نظر مشهور در فقه را پذیرفته بود و مقرر میداشت: “برای نگاهداری طفل , مادر تا دو سال از تاریخ ولادت او اولویت خواهد داشت. پس از انقضای این مدت حضانت با پدر است , مگر نسبت به اطفال اناث که تا سال هفتم حضانت آنها با مادر خواهد بود. ”
به علت عدم تطابق این حکم با واقعیت های روز جامعه بعد از کش و قوس میان مجلس و شورای نگهبان , سرانجام در مجمع تشخیص مصلحت نظام این ماده به صورت ذیل اصلاح شد :
“برای حضانت و نگهداری طفلی که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی میکنند مادر تا سن 7 سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است. ”
همچنین ماده 1173 اصلاحی قانون مدنی مقرر میدارد : ” هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست صحت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد محکمه میتواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند اتخاذ کند.

موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است :

1-اعتیاد زیان آور به الکل , مواد مخدر و قمار
2-اشتهار به فساد اخلاق و فحشا
3- برای دانستن موارد دیگر می توانید با موسسه صدای وکلا تماس بگیرید و اطلاعات کسب کنید.

شماره جهت مشاوره تلفنی حقوقی   تماس از طریق تلفن ثابت سراسر کشور  9099071782

برای اطلاع بیشتر از جزئیات این عنوان که چه کسانی عهده دار حضانت میشوند و همچنین برای بهره مندی از مشاوره حقوقی تلفنی با ما تماس بگیرید.

شما میتوانید با استفاده از روش آنلاین با مشاورین و وکلای موسسه ی ما در ارتباط بوده و از خدمات حقوقی ما از جمله تنظیم دادخواست بهرمند گردید.

در پایین این صفحه می توانید تعرفه های مختلف را نگاه بندازید.

نمونه منبع حقوقی:

کانون وکلا

    سبد خرید