تقسیم ارث زن و مرد بدون فرزند به چه صورت است؟

تقسیم ارث زن و مرد بدون فرزند به چه صورت است؟ قانون مدنی ایران طی ماده های قانونی تکلیف وراث هر متوفی را مشخص و سهم آنها را از ارثیه تعیین کرده است طبق ماده ۸۶۱ قانون مدنی زن و شوهر از همدیگر ارث خواهند برد به شرط آنکه در زمان فوت همسر در قید حیات باشند همچنین بینشان عقد دائم جاری بوده باشد. در این مقاله درباره ی تقسیم ارث زن و مرد بدون فرزند برایتان مطالبی ارائه می دهیم. اگر سوالی برایتان بی پاسخ ماند میتوانید از طریق گرفتن مشاوره حقوقی تلفنی از گروه حقوقی صدای وکلا به سوالات خود در ذهنتان پاسخگو باشید.

ارث زن بدون فرزند

در رابطه با تقسیم ارث زن بدون فرزند می توان عنوان نمود که همسر متوفی که با وی در ازدواج دائم بوده است ودر زمان فوت متوفی در قید حیات بوده در کنار تمام طبقات وراث از متوفی ارث خواهد برد و اموالی که قبل از فوت متوفی به طور قانونی به وی منتقل شده است دیگر توسط وراث قابل تقسیم نخواهد بود وجود افراد طبقات ارث باعث نمی گردد که همسر متوفی از وی ارثی نبرد.
وقتی زن فوت کند و فرزندی نداشته باشد نصف اموال وی متعلق به همسرش خواهد بود و مابقی ارث و اموال بین بقیه وراث که در طبقات سه گانه وراث قرار دارند تقسیم می شود.اگر در فوت زن شوهر خود فرزند داشته باشد و فرزندان از زن فوت شده نباشند باز نصف اموال زن سهم مرد خواهد بود.هر گاه زنی فوت کند و اولادی نداشته باشد و به جز همسر وارثی هم نداشته باشد همه اموال وی به همسرش خواهد رسید اما اگر اولاد داشته باشد یک چهارم اموال به شوهرش و مابقی بین اولاد وی تقسیم خواهد گردید.
برخلاف اینکه اگر زن فوت کند و به جز شوهرش وارثی نداشته باشد همه ارث به شوهر خواهد رسید اگر مردی فوت کند و به جز زنش وارثی نداشته باشد فقط یک چهارم اموال وی به زن خواهد رسید و مابقی سهم حاکم شرع خواهد بود.
مجموعه صدای وکلا سعی دارد در کمترین زمان ممکن و با آرامش کامل شما را به یکی از کارشناسان حقوقی در رابطه با موضوع شما مرتبط کرده و با چند دقیقه مشاوره حقوقی تلفنی کمک حال شما باشد.

ارثیه زن در صورتی که اولادی نداشته باشد

در صورت فوت زن بدون اولاد بعد از پرداخت نصف اموالش به شوهر نیم دیگر اموال اگر وراث پدر و مادرش باشند ارث باقی مانده به سه قسمت تقسیم و سهم مادرش یک سوم و سهم پدرش دو سوم خواهد بود. نبود افراد هر طبقه از ارث باعث می گردد که ارث به افراد طبقه بعد منتقل گردد و وجود یک فرد از هر طبقه مانع به ارث رسیدن اموال به طبقه بعد می شود.
اگر مرد زن خود را به قتل برساند از وی ارثی نخواهد برد حتی اگر آن زن بدون اولاد باشد یا وارثی نداشته باشد در هر حال قتل یکی از موانعی می باشد که باعث می شود فرد از لیست وراث حذف شود .
اگر زن بدون فرزند در مورد تمام  اموالش به نفع شوهر وصیت کند این وصیت فقط در مورد نصف اموال پذیرفته خواهد شد و نصف دیگر اموال باید بین وراث دیگر تقسیم گردد.
 تقسیم ارث زن و مرد بدون فرزند به چه صورت است؟

تقسیم ارث زن و مرد بدون فرزند به چه صورت است؟

تقسیم ارث مرد بدون فرزند چگونه است؟

کسانی که از طریق خویشاوندی از متوفی ارث می برند در سه طبقه با توجه به درجات نزدیکی آن ها با متوفی تقسیم شده اند و سهم هر کدام در قانون مشخص شده است. به نکات ارث زن بدون فرزند پرداختیم اما باید دید تقسیم ارث مرد بدون فرزند چگونه است.

ارث مرد بدون فرزند

در رابطه با ارث مرد بدون فرزند می توان گفت که زن و مردی که در نکاح دائمی بوده اند به محض عقد ازدواج از همدیگر در کنار تمام طبقات وراث ارث خواهند برد مگر اینکه بین آنها عقد موقت بوده باشد یا در زمان فوت همسر در قید حیات نبوده باشند.
اگر مردی فوت کند و فرزندی نداشته باشد و از او اموالی باقی مانده باشد یک چهارم اموال به همسرش و مابقی بین بقیه ی وراث تقسیم می شود، اما اگر اولاد داشته باشد یک هشتم اموال به همسرش خواهد رسید.
در صورت فوت مرد بدون اولاد اگر وصیت به ارث رسیدن همه اموال او به همسر کرده باشد این وصیت فقط در مورد یک سوم از اموال او جایز خواهد بود و مابقی بین بقیه ی وراث قابل تقسیم می باشد.
در تقسیم اموال مرد بدون اولاد به دلیل نبود فرزند طبقه اول یعنی پدر و مادر وی تنها وراث وی می باشند و ارث وی به سه قسمت و سهم مادر وی یک سوم و سهم پدر دو سوم مابقی خواهد بود.
در صورت نبود پدر و مادر مرد بدون اولاد تقسیم ارث طبقه دوم یعنی جد و جده و برادر و خواهرهای متوفی و اولاد آنها انجام خواهد شد و در صورت نبود افراد هر طبقه ارث به طبقه بعد منتقل می گردد.
اگر همسر مرد بدون فرزند تمام اموال وی را مصادره کند طبق قانون این کار خلاف مقررات ارث خواهد بود و اگر معامله ای در آنها صورت گیرد ابطال معامله اعلام خواهد گردید.

ارث مرد متاهل بدون فرزند در صورت تعدد زوجین

اگر متوفای مرد بدون اولاد چند زن عقدی داشته باشد و به جز این زنان وارثی نداشته باشد اموال به شکل مساوی بین آنها تقسیم می شود اما اگر به جز زنان وارث دیگری هم داشته باشد به هر کدام یک چهارم اموال متوفی خواهد رسید.
اگر زنی شوهرش فوت کند و مهریه وی توسط مرد پرداخت نشده باشد زن می تواند علاوه بر سهم خود مهریه اش را نیز از وراث دیگر طلب کند و ورثه باید مهریه را یا از اصل مال یا فروش اموال متوفی پرداخت کنند اما اگر مقداری از آن توسط مرد پرداخت شده باشد مابقی مهریه و پرداخت آن بر عهده وراث می باشد.
وسایل منزل خانه هم جزء اموال متوفی می باشد، اگر قبل از فوت منزل به طور قانونی به کسی منتقل شده باشد اما لوازم خانه باید بعد از انحصار ورثه بین وراث تقسیم شود.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تقسیم ارث زن و مرد بدون فرزند و موضوعات حقوقی دیگر کارشناسان گروه صدای وکلا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی به سوالات شما عزیزان پاسخ دهند .
مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:
021-44070277
    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟