عاریه چیست و معیر کیست

عاریه چیست و معیر کیست

اگر بخواهیم به این مفهوم که عاریه چیست و معیر کیست بپردازیم بهتر است اول از همه به متن قانون بپردازیم که صریحا تعریف خود را در اختیار ما قرار داده است.

عقد عاریه در ماده 645 قانون مدنی تعریف شده است :

” عاریه عقدی ست که به موجب آن احد طرفین به طرف دیگر اجازه می دهد که از عین مال او مجانا منتفع شود . عاریه دهنده را معیر و عاریه گیرند را مستعیر میگویند . ”

در ادامه این عنوان که عاریه چیست و معیر کیست باید بگوییم که عاریه نیز مانند ودیعه عقدی رایگان است اما این به معنی بطلان شرط عوض نخواهد بود .  شرط عوض در عاریه نافذ است اما هرگاه طرفین در مورد عوض سکوت کنند ، عقد رایگان خواهد بود.

همچنین لازم به ذکر است که معیر لزوما مالک عین مورد عاریه نمیباشد و مالکیت منفعت کافی خواهد بود .

این مضمون به صراحت در ماده 636 قانون مدنی مورد اشاره قانونگزار قرار گرفته است :

” عاریه دهنده علاوه بر اهلیت ، باید مالک منفعت مالی باشد که عاریه می دهد ، اگرچه مالک عین نباشد. ”

ضمن اینکه برای صحت عقد عاریه وجود شرایطی در مال مورد عاریه نیز ضروری ست . از جمله اینکه منفعت مورد استفاده باید معلوم و معین ، عقلایی و مشروع باشد و شرط دیگر اینکه مال مورد عاریه باید در برابر انتفاعی که در عقد عاریه معلوم شده است قابل بقا باشد و با صرف استعمال تلف نشود.

برای دریافت پاسخ پرسش های خود در مورد سایر موضوعات از جمله تعهدات و حقوق هریک از معیر و مستعیر و … با مشاورین مرکز مشاوره حقوقی تلفنی صدای وکلا تماس بگیرید.

همچنین میتوانید جهت انجام تنظیم دادخواست خود به روش های آنلاین یا تلفنی و یا حضوری اسناد و مدارک خود را در اختیار مشاورین متخصص و یا وکلای مجرب موسسه صدای وکلا قرار داده و از تعرفه های ما در جهت صرف کمترین هزینه و زمان بهرمند گردید.

    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟