حق انتخاب مسکن زوجه

حق انتخاب مسکن زوجه

حق انتخاب مسکن زوجه.در چه مواردی زن میتواند در منزل مرد زندگی نکند ؟در چه مواردی زن میتواند منزل مستقل داشته باشد؟

به طور کلی تعیین محل زندگی و منزل مشترک زوجین با زوج میباشد و زوجه مکلف است در محلی که زوج تعیین نماید زندگی کند. در غیر این صورت با اثبات عدم تمکین توسط زوج ، زوجه استحقاق دریافت نفقه نخواهد داشت.
البته این اختیار برای مرد بی قید و شرط ایجاد نشده است. نکته اول آنکه تهیه منزل مستقل و وسایل مورد نیاز زندگی از وظایف زوج بوده و زوجه از این بابت هیچ تکلیفی ندارد و همچنین میتواند الزام زوج را به تهیه مسکن مستقل از دادگاه بخواهد و از زندگی در منزل مشترک با خانواده شوهر یا اشخاص دیگر امتناع نماید.
همچنین در دو حالت زوجه میتواند در محلی غیر از محل انتخابی زوج سکونت نماید. یکی در صورتی که خوف ضرر مالی ، جانی و شرافتی خود را در مورد زندگی در منزل زوج نزد دادگاه اثبات کند. در این حالت دعوای عدم تمکین مطروحه از سوی زوج رد خواهد شد.این خوف میتواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود مثل اعتیاد مرد ، رفت و آمد دوستان غیر موجه مرد در منزل ، فحاشی و توهین از سوی زوج ، کتک زدن زوجه توسط زوج و به طور کلی هر سوء رفتاری که زندگی در منزل مشترک را برای زوجه غیرممکن نموده باشد.
حالت دوم جایی ست که زن ضمن عقد نکاح یا پس از آن حق انتخاب مسکن را از شوهر خود گرفته باشد. در این حالت مرد نمیتواند دعوای عدم تمکین مطرح کند و زن هم نمیتواند مرد را به زندگی مشترک با اشخاص دیگر یا در شهر و کشور دیگری مجبور نماید. اعطای این حق در قالب شروط ضمن عقد در سند رسمی ازدواج درج خواهد شد.
اگر پاسخ سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید یا همچنان ابهامی برای شما وجود دارد میتوانید با کارشناسان ما در مرکز مشاوره حقوقی تلفنی صدای وکلا تماس بگیرید.

مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:
021-44070277
    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟