لزوم حضور وکیل در دعاوی خانوادگی

لزوم حضور وکیل در دعاوی خانوادگی

از جمله مسائلی که در جامعه ما بسیار پیش می آید، وقوع اختلافات خانوادگی است. لزوم حضور وکیل در دعاوی خانوادگی در این موارد مشخص می شود، برای مثال  در میان زوج هایی که دچار اختلاف هستند با کمک وکیل دعاوی خانوادگی و مراجعه به محاکم دادگستری تلاش می شود تا نسبت به حل آن اقدام کنند. در درصد زیادی از این موارد می توان این اختلافات را بدون مراجعه حضوری زوجین به دادگستری و صرف وقت و هزینه، با توافق طرفین حل کرد.

به تجربه مشاهده شده است که زوجین پس از گذشت زمانی طولانی مدت که به رفت و آمد به دادگستری، پرداخت هزینه های مادی و معنوی و صرف مدت زمان زیادی منجر می شود با یکدیگر به توافقاتی می رسند که بارها از سوی متخصصین و مشاورین و وکیل دعاوی خانوادگی به آنان پیشنهاد شده بود می رسند.

از این رو افرادی که دچار مشکلات خانوادگی هستند توصیه می شود قبل از هر اقدام قضایی به مشاور خانواده رجوع کنند. چرا که در بسیاری از مواقع مشکلات با کمک مشاورین متخصص قابل حل است، به علاوه مراجعه به دادگستری باعث می شود تا حرمت نهاد مقدس خانواده در ذهن طرف مقابل خدشه دار شود و امکان بازگشت به زندگی خانوادگی از بین برود.
بنابراین بهتر است در زمان وقوع مشکلات سعی کنید تا خونسردی خود را حفظ کنید و از بهترین راه حل های پیش رو کمک بگیرید.
با این حال در برخی از مواقع تنها راه حل برای حل مشکلات مراجعه به وکیل دعاوی خانوادگی و محاکم قضایی است تا از این طریق افراد بتوانند به ادامه زندگی خود بپردازند. بنابراین بهتر است با مراجعه به متخصصین و کارشناسان این حوزه به موضوع مورد بحث خود بپردازید تا مشکلات شما حل شود.

 لزوم حضور وکیل در دعاوی خانوادگی

لزوم حضور وکیل در دعاوی خانوادگی

انواع دعاوی خانوادگی :

دعاوی خانوادگی شامل مواردی است که در دادگاه خانوادگی به آن ها رسیدگی می شود :

1) نامزدی و خسارات ناشی از بر هم زدن آن
2) نکاح دائم، موقت و اذن در نکاح
3) شروط ضمن عقد نکاح
4) ازدواج مجدد
5) جهیزیه
6) مهریه
7) نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت
8) تمکین و نشوز
9) طلاق، رجوع،فسخ و انفساخ نکاح،بذل مدت و انقضای آن
10) حضانت و ملاقات طفل
11) نصب
12) رشد، مجرد رفع آن
13) ولایت قهری-قیموت-امور مربوط به ناظر و امین اموال محجوران و وصایت در امور مربوط به آنها
14) نفقه اقارب
15) امور راجع به غائب مفتودالاثر
16) سرپرستی کودکان بی سرپرست
17) اهدای جنین
18) تغییر جنسیت
19) تهیه مسکن منتقل توسط زوجه
20) سلب و کسب حضانت
21) دعوای ممنوع الخروجی کردن فرزند توسط زوجه( مادر)

مهمترین دعاوی

مهریه :

مهریه یکی از حقوق زن در عقد نکاح در اسلام است که توسط زوج به زن پرداخت شود. مهریه در صورت تعیین به محض انشاء و وقوع عقد زن مالک آن است و این امکان برای وی وجود دارد تا در آن تصرف مالکانه داشته باشد.

مهریه از ارکان نکاح دائم به حساب نمی آید در صورتی که تعیین نشود در صحت عقد مشکلی بوجود نمی آید و زن در این شرایط درصورت وقوع نزدیکی می تواند مهرالمثل دریافت کند، اما در صورتی که مهریه تعیین شود به عنوان یک قرارداد مالی رعایت شرایط ضروری است که این حقوق مالی دارای ضمانت اجرایی است در صورتی که زن نسبت به مطالبه آن اقدام کند و شوهر از پرداخت آن امتناع کند زن می تواند با مراجعه به محاکم قضایی مهریه خود را طلب کند. مجموعه صدای وکلا سعی دارد در کمترین زمان ممکن و با آرامش کامل شما را به یکی از کارشناسان حقوقی در رابطه با موضوع شما مرتبط کرده و با چند دقیقه مشاوره حقوقی تلفنی کمک حال شما باشد.

تعریف طلاق در فقه اسلام :

طلاق عبارتست از زائل کردن قید ازدواج با لفظ مخصوص.

طلاق معمولا به صورت هایی مختلفی مطرح می شود. طلاق ممکن است توافقی باشد که طرفین با یکدیگر کرده اند و درباره تمام مسائلی که قبل از طلاق باید در رابطه با آن ها تصمیم گیری شود به توافق می رسند. طلاق توافقی ساده ترین نوع طلاق است که مانند دیگر شرایط سختی ها و صرف وقت و هزینه را در پی ندارد. مورد دیگر ممکن است طلاق از سوی زوجه باشد که ممکن است به دلیل یکی از شرایط 12 گانه ضمن عقد باشد و یا از سوی زوج باشد که با پرداخت تمام حق و حقوق مالی مربوط به زن می تواند اقدام کند. با مراجعه به مشاوره طلاق و وکیل دعاوی خانوادگی صدای وکلا می توانید در رابطه با تمام جزئیات مربوط به طلاق آشنا شوید.

مطالبه نفقه :

در قانون مدنی نفقه به معنی مسکن و البسه و غذا و اثاث و هر چیزی است که جز نیازهای اولیه زندگی زن باشد و  با وضعیت وی متناسب باشد. نفقه به عهده زوج است و باید آن را به زن پرداخت کند. به هر صورتی که زوج از پرداخت نفقه سرباز زند، زوجه می تواند نسبت به این موضوع اقدام قضایی کند و نفقه خود را درخواست کند.

استرداد جهیزیه :

حقی برای زوجه نسب به خرید جهیزیه وجود ندارد و حتی بخشی از جهیزیه به عنوان نفقه از وظایف مرد است. بنابراین در صورت درخواست استرداد جهیزیه که زن تهیه کرده باشد بهتر است که سیاهه اموال وجود داشته باشد تا براساس آن استرداد جهیزیه صورت گیرد.

اجرت المثل ایام زندگی مشترک :

یکی دیگر از مطالبات مالی که زوج باید به زوجه پرداخت کند اجرت المثل است که بابت کارهایی است که زن در خانه انجام داده است و مرد ملزم به پرداخت این حق است.

فسخ نکاح :

فسخ نکاح در واقع بر هم زدن عقد نکاح است که به اراده صاحب حق انجام می شود، از جمله ایقاعات است نه قراردادها. مطابق قانون شخص فسخ کننده باید اهلیت داشته باشد بنابراین فسخ نکاح مجنون با ولی با قیم اوست.

با توجه به موارد ذکر شده در بسیاری از مسائل و مشکلات خانوادگی قوانینی وجود دارد که افرادی که متخصص این حوزه نیستند به سختی می توانند در رابطه با حق و حقوق خویش اقدام کنند. مراجعه به وکیل دعاوی خانوادگی تا حد زیادی می تواند شما را در حل مسائل و مشکلات به وجود آمده یاری دهد. تیم حقوقی صدای وکلا با حضور وکلای پایه یک دادگستری در همه ی زمینه های حقوقی آماده قبول وکالت است.

نیاز به گرفتن مشاوره از یک وکیل مجرب دارید؟

 برا ی مشاوره از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071782 با ما تماس بگیرید.

مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:
021-44070277
    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟