مشاوره ملک تلفنی

گروه مشاوره حقوقی تلفنی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی ملک شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

مشاوره ملک تلفنی

گروه حقوقی صدای وکلا قصد دارد تا به وسیله ی مشاوره حقوقی تلفنی به شما آگاهی لازم را بدهد تا در امور یا دعاوی ملکی با مشکل مواجه نگردید. دعاوی ملکی دعاوی است که موضوعیت اصلی آن در مورد ملک است که هم مشمول دعاوی کیفری وهم حقوقی می شود. دعاویی که امکان دارد در مورد موضوعات ملکی مطرح گردند، از جمله انتقال مال غیر، الزام به انجام، دعاوی الزام به تنظیم سند، الزام به اخذ پایان کار، دعاوی مشارکت کردن در ساخت و انجام تعهد و خسارت های وارد شده، الزام به گرفتن صورت مجلس تفکیک، همچنین خلع ید و مزاحمت و تصرف عدوانی و تقسیم و افراز املاک مشاع و یا حتا دعاوی کیفری مربوط به موضوع ملک مثل کلاهبرداری، تصرف عدوانی و ممانعت از حق، جعل کردن سند است.

ما به شما در مشاوره ملک تلفنی خواهیم گفت که از جمله مشکلات و دعاوی که در زمینه مسائل ملکی وجود دارد، الزام به تنظیم سند می باشد که خریدار ها را با مشکل مواجه می‌ نماید و فروشندگان راضی به حاضر شدن در دفترخانه ها و منتقل کردن سند نمی‌شوند. و یا اینکه ملک در رهن بانک می باشد و اقدامی برای فک رهن، جهت منتقل کردن سند مالکیت به خریدارها نمی‌کنند.

در مورد این نوع از دعاوی، وکیل ملکی که به صورت اختصاصی در امور مرتبط با ملک مشاوره می دهد و وکالت این چنین پرونده هایی برعهده اوست، می‌داند که بهترین اقدام کدام بوده و راهگشای پرونده و دعوا کجا می باشد. پس قطعا سریعتر به نتیجه مورد نظر خود خواهید رسید و در سریعترین زمان ممکن انتقال سند صورت می‌ گیرد. همین طور نیازی به حضور در دادگاه نبوده و وکیل ملکی خود می‌تواند درخواست خسارت و ضرر و زیان موکل را هم داشته باشد و الزام فروشنده به فک رهن را درخواست نماید.

در خصوص مشاوره ملک تلفنی، شما می توانید دعاوی و امور ملکی خویش را به وکلای متخصص و مجرب گروه حقوقی صدای وکلا بسپارید.

دعاوی ملکی با توجه به حجم گسترده معامله های انجام شده در زمینه املاک و همچنین به دلیل عدم آگاهی طرفین از حقوق و وظایف خود، پرونده‌های زیادی در دادگاه به خود اختصاص داده است. همین طور به علت پیچیدگی زیاد و طولانی بودن مسیر دادرسی آن، در زمره پرونده‌هایی هستند که قبل از هر اقدامی، حتما باید به وسیله مشاوره حقوقی تلفنی تخصصی و ارجاع به یک وکیل ملکی مجرب پیگیری بشوند. قطعا وکیل ملکی با تجربه می‌تواند کوتاه ‌ترین و بهترین مسیر را جلوی پای موکل قرار دهد و از این حیث آرامش خاطر بیشتری را برای او فراهم نماید.

 

حال انواع دعاوی ملکی را در مشاوره ملک تلفنی بررسی می نماییم:

دعاوی ملکی از نظر ماهیت به سه گونه دعاوی حقوقی املاک، دعاوی ثبتی و دعاوی کیفری مربوط با ملک طبقه‌ بندی می‌ گردند. در اینجا فهرستی از هر کدام از سه مورد بالا دیده می‌شود…

دعاوی ثبتی:

افراز ملک، ابطال نمودن سند رسمی، ابطال اجرائیه ثبتی، ابطال عملیات ثبتی کمیسیون‌های ثبتی، ابطال نظریه هیئت حل اختلاف اداره ثبت، ابطال معامله معارض، اجرای ثبت، توقیف عملیات اجرایی، ابطال نمودن سند مالکیت معارض، ابطال عملیات اجرایی ثبت.

دعاوی حقوقی املاک:

الزام نمودن به تنظیم سند رسمی، الزام نمودن به فک رهن، الزام به گرفتن پایان کار، الزام به گرفتن صورت‌ مجلس تفکیکی، ابطال قرارداد و یا فسخ کردن قرارداد، تمامی دعاوی موقوفات عام و یا خاص، گرفتن اجور معوقه، گرفتن اجرت‌ المثل، مطالبه سرقفلی و حق کسب و پیشه یا تجارت، تخلیه کردن اماکن تجاری مشمول قانون سال ۱۳۵۶. تخلیه نمودن اماکن تجاری و مسکونی مشمول قانون سال ۱۳۷۶، تخلیه اماکن مسکونی مشمول قانون سال ۱۳۶۲

دعاوی کیفری مربوط با املاک:

کلاه‌برداری درمورد معاملات املاک، جعل نمودن اسناد ملکی، استفاده کردن از سند مجعول، خیانت ‌در امانت، فروش مال غیر، انتقال نمودن منافع ملک غیر، تبانی کردن در معاملات دولتی، معامله معارض، تغییر دادن کاربری اراضی کشاورزی، خرد نمودن اراضی و ورود غیرمجاز به ملک غیر.

همچنین باید گفت از جمله دعاوی مربوط به املاک می تواند خلع ید، تصرف عدوانی، الزام به تنظیم نمودن سند رسمی، باطل کردن مبایعه نام، تخلیه عین مستاجر، فک رهن نمودن، ممانعت کردن از حق و… می باشد که هر کدام از آن ها، بحثی کاملا حرفه ای و نیازمند به وکیل ملکی حرفه ای می باشند. ما به شما در مشاوره ملک تلفنی پیشنهاد میکنیم تا حل مشکلات خود را به ما بسپارید.

بعضی از اینگونه دعاوی در صلاحیت محل وقوع ملک می باشند و بعضی دیگر هم در صلاحیت دادگاه های دیگر، از جمله محل انعقاد قرار داد و … هستند.

در الزام به تنظیم نمودن سند رسمی، شخصی که مالی را بخرد با تصرف عدوانی نسبت به آن، مالک شناخته شده و حق هرگونه تصرف و اختیاری در مال خود را داراست. اصولا اموالی که منقول هستند، به صرف تصرف، مورد تملک قرار خواهند گرفت. هرچند در مورد بعضی از اموالی که منقول هستند، صرف تصرف و یا باقی ماندن در دست شخص برای اثبات مالکیت کافی نیست. برای مثال در مورد معامله خودرو، تنظیم کردن سند رسمی لازم می باشد. در مشاوره ملک تلفنی به برخی از مواد قانون اشاره می کنیم. مثلا در باره ی اموال غیر منقول هم با استناد به ماده ۴۶ و۴۷قانون ثبت، الزام به تنظیم کردن سند رسمی اجباری می باشد. پرونده الزام به تنظیم نمودن سند در جایی مطرح می گردد که در قولنامه یا مبایعه نامه، واقع شدن مالکیت ثابت شده و با اثبات این مالکیت، جهت تنظیم نمودن سند رسمی بتوان اقدام نمود. با استناد به ماده ۲۲ قانون مدنی ((عقود نه تنها متعاملین را به اجرای چیزی که در آن تصریح شده است ملزم می کند، بلکه متعاملین به کلیه نتایجی هم که به موجب عرف و عادت یا به موجب قانون از عقد حاصل می شود ملزم می باشند.)) پس در صورتی که بیعی انجام گردد و براساس مال موجود در آن، الزام به تنظیم نمودن سند رسمی لازم باشد، می شود پرونده الزام به تنظیم سند رسمی را مطرح نمود.

شرایط طرح پرونده الزام به تنظیم سند رسمی در مشاوره ملک تلفنی:

۱-وجود داشتن قراردادی اعم از قولنامه و یا مبایعه نامه که مبنی بر تعهد بر انتقال است

۲- تعهد دادن به حضور در تاریخ تعیین شده و امکان در نظر داشتن وجه التزام

۳- همچنین گواهی عدم حضور و یا اظهارنامه مناسب.

۴- داشتن پایان کار و همین طور گواهی عدم خلافی از شهرداری و….

۵- ملک حتما باید سابقه ثبتی را داشته باشد. اگر نباشد، بحث الزام به تنظیم نمودن سند رسمی مطرح نمی باشد.

باید توجه داشته باشیم، در صورتی که مورد معامله از مواردی باشد که فقط با سند عادی معامله می شوند و پرونده الزام به تنظیم کردن سند رسمی نسبت به آن مال مطرح گردد، قرار رد دعوا طرح می شود.

مراحل انجام پرونده الزام به تنظیم سند رسمی در مشاوره ملک تلفنی:

۱- در ابتدا باید خریدار در تاریخی که در مبایعه نامه تعیین گشته است در دفترخانه مورد نظر، حضور یافته و اقدام به گرفتن گواهی عدم حضور کند. در صورتی که تاریخی مشخص نگشته باشد و یا اینکه خریدار در تاریخ تعیین شده، نتواند به دفترخانه مراجعه کند، لازم است اظهارنامه رسمی تنظیم گردد و به فروشنده ارسال شود ومحل و تاریخ حضور جدیدی معین گردد و به وی اعلام بشود.

۲- طرح کردن پرونده الزام به تنظیم نمودن سند رسمی در دادگاه واقع در محل وقوع ملک

۳-در صورت صادر شدن حکم قطعی به نفع خریدار، به فروشنده ابلاغ می گردد که نسبت به تنظیم سند اقدام کند. و اگر فروشنده اقدام به تنظیم سند نکرد، دادگاه راسا در دفترخانه نسبت به امضا از طرف فروشنده اقدام می نماید. در این باره باید به ماده ۲۲۲ قانون مدنی رجوع کرد. همین طور بر اساس ماده ۱۴۵ قانون اجرای احکام (هرگاه مالک حاضر به امضای سند انتقال به نام خریدار نگردد ، نماینده دادگاه سند انتقال را در دفترخانه اسناد رسمی به نام خریدار امضا می کند.)

بحث وجه التزام در پرونده الزام به تنظیم سند رسمی در مشاوره ملک تلفنی:

می توان در مبایعه نامه، شرط کرد که در صورت عدم تنظیم سند رسمی در تاریخ مشخص شده، وجهی به خریدار تعلق بگیرد که به این مبلغ وجه التزام گفته می شود.

بعلاوه ی این، معمولا خسارتی هم به صورت روزانه معین می گردد که از زمان صادر شدن گواهی عدم حضور قابل مطالبه می باشد.

در اینجا به مبحث الزام به تنظیم سند رسمی در مال مرهونه می پردازیم:

اگر یک ملک در رهن باشد، تا موعد فک رهن نمی توان سند تنظیم کرد. مگر اینکه مرتهن رضایت بدهد. اگر مال ذکر شده در رهن بانک باشد، دادگاه باید مقدار بدهی قبلی را احراز کرده و با حفظ  نمودن حقوق مرتهن قبلی، بحث الزام مطرح می گردد.

– تشریفات پرونده الزام به تنظیم کردن سند رسمی در مشاوره ملک تلفنی:

دادگاه صالح در مورد این پرونده، دادگاه محل وقوع ملک می باشد و هزینه های معمول جهت انتقال نمودن، مثل مالیات و عوارض شهرداری بر عهده فروشنده است و هزینه تحریر سند ، نصف – نصف به عهده طرفین می باشد. هزینه دادرسی هم بر حسب قیمت ملک تعیین می گردد.

نکات مهم:

۱- پرونده الزام به تنظیم نمودن سند رسمی با پرونده الزام به تحویل مبیع کاملا تفاوت دارد.

۲- در باره ی مبحث الزام به تنظیم سند رسمی مال مشاع، می توان الزام به تنظیم یک سند مادر کرد و یا اینکه ابتدا پرونده تفکیک را مطرح نمود و بعد الزام به تنظیم دادخواست کرد.

۳- اجرت المثل این مدت زمان، از فروشنده قابل مطالبه می باشد.

تصرف عدوانی در مشاوره ملک تلفنی:

 تصرف عدوانی سند استيلا و سلطه مستقيم يا غير مستقيم شخص بر مال معين مي‌باشد. متصرف ممكن است در تصرف عدوانی خود حسب مورد اصيل، امين و يا غاصب باشد. به عبارتی دیگر، تصرف عبارت است از تسلط و اقتداری عرفی که انسان در مقام اعمال حق خود بر مالی داراست.

تصرف عدوانی توسط وکیل دادگستری در قانون ارتباط نزدیک با اصل ید در فقه را دارد. ید عبارت است از سلطه‌ و اقتدار شخص بر شئ به شکلی كه عرفاً آن چیز در اختیار و استیلای او باشد و بتواند هرنوع تصرف و تغییری در آن ایجاد نماید.

تصرفی معتبر می باشد که ریشه قانونی داشته باشد. به استناد ماده ۳۶ قانون مدنی، (تصرفی که ثابت شود ناشی از سبب مملک یا ناقل قانونی نبوده معتبر نخواهد بود) سابقه تصرف نباید روشن باشد تا اینکه تصرف مشروع باشد.

به واسطه مشاوره ملک تلفنی، تصرف عدوانی در قوانین مختلف را بررسی می کنیم:

تصرف عدوانی متشکل است از تصرفات قانوني و غير قانوني. تصرف قانوني، تصرفات مالك حقيقي يا ذي حق يا افراد ماذون از سمت آن ها را شامل مي گردد و تصرف غير قانوني كه از آن به تصرف عدواني و يا يد عاريه تعبير مي شود، تصرف کردن در مال غير بدون اذن مالك و قانون است و اینکه عدوان، صفت تصرف بدون مجوز قانوني می باشد. تصرف عدوانی به این معناست که شخصی مال غيرمنقولي را كه در تصرف شخص ديگري است، بدون رضايت او از تصرفش خارج كرده و خود متصرف بشود.

شما میتوانید جهت دریافت مشاوره ملک تلفنی با ما تماس حاصل نمایید.

ارکان تصرف عدوانی عبارت می باشند از:

۱- سبق تصرف خواهان

۲- لحوق تصرف خوانده

۳- عدوانی بودن تصرف خوانده: یعنی بدون رضایت خواهان است.

قیاس دعوای تصرف عدوانی حقوقی و کیفری و دعوای خلع ید در مشاوره ملک تلفنی:

۱-تصرف عدوانی حقوقی و کیفری:

مهم‌ترین فرق دعوای تصرف عدوانی کیفری و حقوقی، شرط مالکیت داشتن شاکی در پرونده کیفری می باشد. در یک دعوای تصرف عدوانی حقوقی، به اینکه خواهان مالک باشد، نیازی نیست. البته این امر دارای تبعاتی نیز می باشد. از جمله این مسئله که، مستأجر، امین و سرایدار در دادسرا به هیچ عنوان نمی توانند علیه متصرف، دعوای تصرف عدوانی طرح کنند. در صورتی که در دعوای حقوقی در ماده ۱۷۰ قانون آیین دادرسی مدنی، این حق برای آنها ایجاد شده است؛ چرا که متصرف می باشند و تصرف کفایت می‌کند. از طرفی دیگر، از آنجا که این دعاوی با هم دارای تفاوت می باشند، منع ماده ۱۶۳ قانون آیین دادرسی مدنی در این باره که خواهان دعوای خلع ید، این حق را ندارد که دعوای تصرف عدوانی را طرح نماید، و این مسئله شامل تصرف عدوانی کیفری نیست و خواهان دعوای خلع ید می‌تواند از طریق کیفری برای رفع تصرف عدوانی اقدام نماید.

مبحث تصرف عدوانی در مال مشاع در مشاوره ملک تلفنی:

قانون گذار در ماده ۴۳ آیین دادرسی مدنی، درمورد مبحث خلع ید مشاعی، بیان می دارد که متصرف ملک مشاع، اگر که حکم خلع ید علیه او به نفع یک یا چند نفر از مالک ها صادر گشته باشد، از تمام ملک خلع ید می گردد. پس طرح خلع ید و رفع تصرف عدوانی در مال مشاع ممکن است. همینطور با استناد بر ماده ۱۶۷ قانون آیین دادرسی مدنی، ( درصورتی که دو یا چند نفر مال غیرمنقولی را به‌طور مشترک در تصرف عدوانی داشته یا استفاده می‌کرده‌اند و برخی از آن ها مانع تصرف یا ‌استفاده و یا مزاحم استفاده برخی دیگر شود، حسب مورد درحکم تصرف عدوانی یا مزاحمت یا ممانعت از حق محسوب و مشمول مقررات این فصل‌ خواهد بود) در مورد اعمال شریک در مال مشاع باید میان این موارد تفکیک قائل شویم: تصرف حقوقی نیازمند اذن شریک نمی باشد. تصرف عدوانی مادی نیازمند اذن شریک می باشد.

بحث اماره تصرف عدوانی در مشاوره ملک تلفنی:

به استناد ماده ۳۵ قانون مدني (تصرف عدوانی به عنوان مالكيت دليل مالكيت است مگر اينكه خلاف آن ثابت گردد.) معنای این ماده این می باشد که متصرف مالی كه ادعای مالکیت دارد و همه گونه انتفاع از آن را مي‌برد، از لحاظ قانونی، مالك شناخته می شود و ديگران در صورت اعتراض به مالكيت او، باید دلایل خود را براي اثبات ادعاي خود ارائه کنند. همچنین لازم نیست که حتما تصرف مادی باشد، بلکه تصرف حقوقی به عنوان مالکیت هم دلیل مالکیت می باشد. مثل اجاره دادن.

جهت آگاهی بیشتر از امور ملکی می توانید با ما تماس گرفته و مشاوره ملک تلفنی دریافت نمایید.

گروه حقوقی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

 

امروزه با توجه به اهمیت مشاوره و آگاهی از مراحل حقوقی داشتن یک مشاور یا وکیل تلفنی در تمام ساعات شبانه روز که در دسترس شما باشد واجب و ضروری میباشد.

 

بنابر این مجموعه ما سعی دارد با صرفه جویی در زمان و هزینه  با راحت ترین راه ارتباطی شما را به یکی از کارشناسان حقوقی مرتبط کرده و با چند دقیقه مکالمه حقوقی تلفنی آگاهی لازم را نسبت به مسائل خود به دست آورید. 

 

جهت رزرو مشاوره حقوقی تلفنی اطلاعات خود را وارد نمایید

به راحتی میتوانید مشاوره حقوقی خود را رزرو کنید تا مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس حاصل کنند

مشاوران در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند

    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟