مشاوره مهریه تلفنی

گروه مشاوره حقوقی تلفنی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی مهریه شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

برای مشاوره مهریه تلفنی ابتدا باید با مفاهیم مهریه آشنا شوید. مهریه مالی است که مرد هنگام عقد ازوداج مکلف به پرداخت به همسر خود می شود. زن به محض جاری شدن عقد می تواند مهریه خود را طلب کند و این موضوع ربطی به طلاق ندارد. امروزه مهریه را وجه ضمان طلاق زن می دانند. البته میزان مهریه ب توافق زن و مرد وابسته می باشد. به مهریه “صداق” نیز می گویند که نشانه صداقت و راستین بودن علاقه مرد به زن می باشد. توجه داشته باشید که مهریه  متعلق به زن می باشد و ربطی به والدین یا هر شخص دیگری ندارد. تعیین میزان مهر طبق ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی به رضایت طرفین وابسته می باشد و از نظر قانونی هیچ محدودیتی ندارد.

اهمیت مشاوره مهریه تلفنی

زمانی که بحث دعاوی مالی مطرح می شود، افراد به دنبال مشاوره حقوقی برای رفع مشکلشان می گردند. اما به دلیل عدم دسترسی سریع و آسان به وکیل و مشاور حقوقی، گروه حقوقی صدای وکلا  مشاوره حقوقی تلفنی را به شما پیشنهاد می دهد. چرا که شما می توانید با یک تماس تلفنی تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد مسائل حقوقی را در کمترین زمان ممکن و هزینه اندک به دست آورید. با شماره گیری 9099071782 از طریق تلفن ثابت از سراسر کشور بدون گرفتن کد و یا تماس با شماره 02144070277 از خدمات حضوری و غیر حضوری گروه ما بهره مند شوید.

مشاوره مهریه تلفنی و شرایط مهریه

مهریه باید ارزش مالی داشته باشد، مشخص، معلوم و معین بوده و قابلیت تملک داشته و منفعت شرعی داشته باشد. همچنین شوهر باید قدرت تسلیم مهریه را داشته باشد. اگر عقدی جاری شود و شرایط مهریه در آن صادق نباشد، طبق ماده ۱۰۷۹ قانون مدنی میزان مهریه به تناسب تعیین می شود. البته در موارد دیگر تعیین مهر هنگام عقد می تواند به نفر سوم واگذار شود.

نحوه درخواست مهریه در مشاوره مهریه تلفنی

مطالبه مهریه را می توان به دو طریق اقدام کرد که هرکدام در جایگاه خود دارای محاسن و معایبی هستند:

در صورتی که مهریه شما عندالمطالبه یا عندالاستطاعه  باشد این امکان برای شما وجود دارد که از طریق دادگاه با دادن دادخواست و یا از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی با درخواست مطالبه شود .برای اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره مهریه تلفنی با ما تماس بگیرید.

مشاوره مهریه تلفنی و مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

مزیت اقدام از طریق اجرای ثبت اسناد است که شما زمان و هزینه کمتری را صرف می کنید زیرا در هنگام طرح از طریق دادگاه در صورتی که مهریه شما سکه باشد به نرخ روز قیمت سکه سه و نیم درصد این مبلغ به عنوان هزینه دادرسی باید پرداخت کند و در صورت عدم توانایی برای پرداخت دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی و تشریفات دیگر را طی نمایید و پس از گرفتن رای قطعی با درخواست اجرای حکم به مطالبات خود در صورت وجود اموال با شرایطی دست یابید .

در مشاوره مهریه تلفنی میگوییم که روند مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت به چه شکل است؟

مطابق با بند ج ماده ۲ آیین نامه، اجرای مفاد اساسنامه لازم الاجراست و نحوه رسیدگی به شکایات از عملیات اجرایی مرجع صالح برای تقدیم درخواست صدور اجراییه ، دفتر ثبت ازدواج عقد فی مابین زوجین می باشد. در صورتی که محل و یا شماره تلفن دفتر ازدواج را فراموش کرده اید با مراجعه به عقد نامه یا شناسنامه مشخصات دفتر ازدواج یافته و با جستجو در اینترنت از محل دفتر فوق اطلاع یابید . همچنین در کلیه مراحل قضایی و یا اجرای ثبت عقد نامه و یا رونوشت عقدنامه را به همراه داشته باشید.

بعد از مراجعه به دفتر ازدواج متقاضی اجرای سند رسمی که میتواند قیم و یا وکیل قانونی زوجه باشد درخواست صدور اجرائیه نموده و سر دفتر با ابلاغ از طریق پست مراتب درخواست فوق را به اخرین نشانی زوج ارسال کرده که این محل طبق رویه نشانی مندرج در عقدنامه است پس این مرحله تمامی خواسته متقاضی با سایر اوراق به فرد متقاضی تحویل داده میشود و سپس با مراجعه به اداره اجرای ثبت اسناد و ثبت درخواست، مجددا طی ابلاغی و مهلت ۱۰ روزه به زوج داده میشود تا نسبت به اجرای مفاد سند رسمی اقدام نماید و در صورت عدم اقدام زوج و پس پایان مهلت، زوجه میتواند تقاضای توقیف اموال و حقوق ماهیانه تا یک سوم و توقیف حساب و در صورت تمایل درخواست ممنوع الخروجی زوج را تقاضا نماید.

در مشاوره مهریه تلفنی گفته می شود که حق حبس در مهریه چیست؟

در قانون ما زوجه (زن) حق دارد تمام مهر را به اجرا بگذارد و حال قرار داده و از همسرش مطالبه نماید. در اینصورت زوجه شرعا و قانونا حق مطالبه صداق پس ازعقد را دارد و زوج به پرداخت حق مهریه ملزم می گردد. علاوه بر این مجاز است قبل از دریافت حق مهریه از تمکین یا تسلیم و رابطه زناشویی خودداری نماید و تمکین نکند. ماده 1085 ق م در این زمینه می گوید:

زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند. به این شرط که مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود. طبق صراحت ماده مذکور، حق حبس مشروط به این است که حق مهریه زن حال و بدون مدت باشد. بنابراین هرگاه مهر مؤجل (مدت دار) باشد زن حق حبس ندارد. در صورتی که مهر مؤجل باشد؛بسیاری از فقها بر این اعتقادند که زوجه با مؤجل کردن حق مهریه حق حبس را از خویش ساقط نموده است. اگر زن قبل از دریافت مهریه به اختیار خود از شوهر تمکین، حق حبس او برای تمکین ساقط می گردد. دیگر نمی‌تواند به علت تادیه صداق از تمکین در برابر شوهر خودداری نماید.

نکته مهم در مشاوره مهریه تلفنی :

مطالبه مهریه با صدور اجرائیه ثبتی چگونه است؟

اگر عقد نامه رسمی باشد مهریه از طریق اجرای ثبت نیز قابل وصول است. زوجه به دفترخانه‌ای که ازدواج در آنجا ثبت رسیده است رجوع می کند و تقاضای وصول حق مهریه خود را می نماید. سپس از طرف دفتر خانه، مراتب به زوج ابلاغ شده و اگر زوج حاضر به پرداخت حق مهریه نباشد زوجه تقاضای اجرای مفاد سند ازدواج خود را در خصوص مهریه می نماید. چنانچه از طرف زوجه مالی از زوج معرفی شود که جزء مستثنیات نباشد از طرف اجرای ثبت به نفع زوجه توقیف می گردد. چنانچه زوج فاقد مال بوده ولکن کارمند دولت باشد: با تقاضای زوجه یک سوم حقوق وی تا پرداخت کل مهریه (صداق) به نفع زوجه توقیف و به زوجه پرداخت می گردد. مطابق ماده قانون حمایت خانواده مصوب 1391 رسیدگی به دعوای مهریه در صالحیت دادگاه خانواده است.اما امروز رویه دادگاهها بر این است که صداق از طریق اجرای ثبت مطالبه گردد.

نکات مهم بخشیدن مهریه در مشاوره مهریه تلفنی

همچنین مهریه هم مثل موارد دیگر به شکل مقداری وجه نقد یا سکه و یا اینکه زمین ، ملک است ، پس اگر تمام یا قسمتی از مهریه که به صورت سکه مشخص شده است ، از سمت زوجه به زوج بخشیده بشود شما دیگر نمی توانید برای آن بخش از مهریه خود اقدام کنید. باید در سند بخشیدن مهریه ، عنوان (هبه) گرفته باشد که البته این موضوع در صورتی است که برای مثال تعداد سکه های بخشوده شده، قبل از بخشیدن مهریه، به زوجه تسلیم نشده باشد. وگر نه به نظر می رسد که دیگر نشود مسئله را داخل در مقررات ابراء بدانیم، چون با پرداخت کردن مهریه به زوجه، از شکل دین بر ذمه ی شوهر خارج می شود و در عالم واقع، موجودیت می یابد و با تحویل دادن آن به زوجه مصداقی از عین معین قرار گرفته است و بهتر است که پیش از اقدام برای هر کاری به مراکز مشاوره مهریه مراجعه کند.

قسط بندی مهریه

و اما نکته جالبی که پیچیدگی های قوانین و الزام به داشتن وکیل تخصصی مهریه (یعنی متخصص در دعاوی خانواده) را مشخص می کند، این موضوع است که معمولا مبلغ مهریه، پول یا سکه و یا مالک است که شوهر اگر توانایی پرداخت به یکباره را ندارد، می تواند به راحتی با تنظیم دادخواست اعسار و قسط بندی مهریه توسط وکیل تخصصی مهریه و یا مشاوره تلفنی مهریه و پذیرفته شدن اعسار، وجه مهریه را به صورت اقساط پرداخت نماید و در این بین دیگر زن، حق حبس را نداشته و نمی تواند اقدام به عدم تمکین کند. به این معنی که نمی تواند از حق حبس استفاده کرده و تا زمان دریافت مهریه از تمکین خوداری نماید و جهت گرفتن مهریه باید با کمک مشاور و یا وکیل مهریه انجام گردد.

در مشاوره مهریه تلفنی به شما میگوییم که بعد از فوت یکی از طرفین وضع مهریه به چه شکل می باشد.

مسئله ی مهمی که در این مبحث به آن اشاره خواهیم کرد، وفات یکی از طرفین می باشد. اگر مهریه زوجه به واسطه ی زوج پرداخت نگردد، پس از مرگ زوج به دلیل آنکه مهریه زوجه جزو طلب ‌های ممتاز می باشد، باید پرداخت گردد. اگر متوفی دارای اموالی باشد که اندازه ی مهریه زن از نظر ارزش مالی هم اندازه باشد، اموال متوفی توقیف می گردد.

مهریه زوجه مطابق با قوانین اسلامی به عنوان سهم الارث او محاسبه نمی گردد و در این باره اگر متوفی دارای فرزند نباشد پس از کسر مهریه از اموالی که مرد دارد، یک چهارم از تمام اموال باقی مانده زوج به عنوان ارثیه برای زن می باشد. اگر متوفی فرزندی داشته باشد، سهم الارث ذکر شده به یک هشتم کاهش می یابد. همچنین اگر متوفی دو فرزند داشته باشد، به اندازه ی یک هشتم بین زن‌ها تقسیم می گردد.

در این میان اگر زن فوت کرد، پدر مادر او می‌توانند مهریه دخترشان را از مرد تقاضا کنند و چون دین بر گردن مرد می باشد، وراث زن می‌توانند از مهریه فوت شده استفاده نمایند. کلیه ی قوانین مهریه با کمک مشاوره مهریه تلفنی قابل تحلیل و انجام می باشند.

دریافت مهریه

مطابق با ماده‌ی 22 قانون خانواده، مهریه به هر اندازه که در عقد نامه توسط طرفین توافق شده، باید به طور دقیق پرداخت گردد. اگر مرد دارای اموالی باشد، مهریه زوجه از دارایی او وصول می گردد. دریافت مهریه با کمک گرفتن از متخصص (وکیل یا مشاور) این امکان را به زوجه می‌دهد که مراحل آن راحت تر و سریع‌تر از روند قانونی و در چهارچوب اصولی انجام گردد. پیشنهاد ما به شما این است تا در مورد پیگیری برای دریافت مهریه و تأمین خواسته‌، قطعا بهتر است با وکیل یا مشاور تخصصی مجرب مشورت نمایید.

گرفتن مهریه بدون طلاق

طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی، مقرر می دارد که « به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن نماید».

محرز می شود که مهریه از متفرعات عقد نکاح است و هیچ الزامی در اینکه مهریه با طلاق همراه باشد موجود نیست. بلکه زن می تواند با دریافت مهریه بدون طلاق اقدام نماید.

 

الزامات گرفتن مهریه بدون طلاق در مشاوره مهریه تلفنی:

در ابتدای این بحث بهتر می باشد تا آگاهی نسبت به برداشت های غلطی که در جامعه ایجاد شده است، صورت بگیرد. به این معنا که اگر یک زمان خانم تمکین نکرد، دیگر به هیچ عنوان حقی برای دریافت مهریه، بدون طلاق، دارا نیست که صریحا این باور اشتباه را تکذیب می کنیم و تأکید می نماییم که گرفتن مهر بدون گرفتن طلاق هیچ نوع منافاتی با اثبات کردن یا عدم اثبات تمکین زن یا ثابت شدن یا عدم ثابت شدن پرداخت نفقه زوجه  را ندارد. حالا با استناد به گفته های مزبور، قانون گذار دو قانون یا الزام را برای دریافت مهریه بدون گرفتن طلاق را برای خانم مقرر کرده، قبل از نزدیکی یا بعد از آن؛

الف) گرفتن مهریه قبل از نزدیکی:

امکان دارد زوجین قبل از نزدیکی دچار اختلاف شوند و یا حتی اینکه خانم با توجه به مسئله ی حال بودن مهریه(البته این یک اصل بوده و استثنای آن هم وجود دارد) برای گرفتن مهریه بدون طلاق تقاضا داشته باشد. که در این حالت اگر زوجه دادخواست مطالبه مهریه را ارائه داده باشد، مرد می تواند فقط با ادعایی مبتنی بر دوشیزه بودن زوجه و ارجاع دادن این امر به کارشناس پزشکی قانونی و اثبات گفته ی خود، با استناد به ماده ی ۱۰۹۲ قانون مدنی که مقرر می دارد: « اگر شوهر قبل از نزدیکی، زن خود را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً داده باشد، حق دارد مازاد از نصف را عیناً یا مثلاً یا قیمتاً استرداد نماید» تنها نسبت به پرداخت نصف مهریه تعیین شده در سند ازدواج را متعهد است. حال در مشاوره مهریه تلفنی با شما خواهیم گفت که این مسئله متصور می شود که اگر مهر در سند ازدواج مشخص نگشته باشد، و نزدیکی هم صورت نگرفته باشد، با استناد به ماده ۱۰۹۳ قانون مدنی، زوجه استحقاق مهرالمتعه را دارد که برای تعیین آن وضعیت مرد از جهت نوع و اندازه درآمد، شغل و یا اینکه تنگدست باشد، بررسی می شود. این مسئله هم قابل تصور می باشد که اگر مهریه در سند ازدواج مشخص نشده اما نزدیکی انجام شده باشد، مرد ملزم به پرداخت مهرالمثل می شود که برای محاسبه نمودن مهرالمثل، وضعیت زوجه از نظر شرافت و موقعیت خانوادگی و اجتماعی و دیگر اوصاف او نسبت به دیگران از جمله آشنایان و یا دوستان و همچنین همکاران و محل زندگی او ملاحضه می شود.

ب) گرفتن مهریه بعد از نزدیکی:

زوجه می تواند برای گرفتن مهریه، بدون گرفتن طلاق اقدام نماید و هیچ نوع الزام به تنظیم و ارائه دادخواست طلاق از سمت خانم وجود ندارد و او قطعا می تواند به صورت مستقل، برای دریافت مهریه بدون گرفتن طلاق که بر دوش مرد است اقدام کند و حتی قانون گذار در ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی، موردی را مقرر داشته که اگر حتی زوجه بعد از ازدواج به همسر خود تمکین، اعم از عام یا خاص، نکرد تا وقتی که شوهر مهریه او را به طور کامل پرداخت ننموده، از انجام دادن وظایف و تکالیف زناشویی امتناع ورزد. ماده ی ذکر شده می گوید: « زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظائفی که در مقابل شوهر داراست امتناع ورزیده مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع نیز مسقط حق نفقه نخواهد بود». در اصطلاح حقوقی به این حق که برای زن در ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی پیش بینی شده است، حق حبس مهریه می گویند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی مشاوره مهریه تلفنی با ما تماس حاصل نمایید.

گروه حقوقی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

 

امروزه با توجه به اهمیت مشاوره و آگاهی از مراحل حقوقی داشتن یک مشاور یا وکیل تلفنی در تمام ساعات شبانه روز که در دسترس شما باشد واجب و ضروری میباشد.

 

بنابر این مجموعه ما سعی دارد با صرفه جویی در زمان و هزینه  با راحت ترین راه ارتباطی شما را به یکی از کارشناسان حقوقی مرتبط کرده و با چند دقیقه مکالمه حقوقی تلفنی آگاهی لازم را نسبت به مسائل خود به دست آورید. 

 

جهت رزرو مشاوره حقوقی تلفنی اطلاعات خود را وارد نمایید

به راحتی میتوانید مشاوره حقوقی خود را رزرو کنید تا مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس حاصل کنند

مشاوران در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند

    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟