مشاوره مطالبه چک تلفنی

گروه مشاوره حقوقی تلفنی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی مطالبه چک شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

مشاوره مطالبه چک تلفنی

قبل از هر چیز در مشاوره چک تلفنی ابتدا باید با مفهوم چک آشنا شوید. چک سندی است که طبق آن صاحب حساب بانکی با صدور چک می تواند خودش و یا با تحویل چک به دیگری، از حساب بانکی خود پول برداشت کند. این برداشت می تواند در همان روز و یا در رمان آینده اتفاق بیافتد.چک انواع مختلفی دارد که در ادامه در مورد آن بیشتر صحبت می کنیم.

برای مشاوره حقوقی در زمینه چک باید با فردی آگاه و متخصص مراجعه کنید. اما بدلیل مشکلاتی اعم از سختی در دسترس بودن وکیل یا مشاور و رفت و آمد، گروه حقوقی صدای وکلا روش مشاوره حقوقی تلفنی را به شما پیشنهاد می دهد. بنابراین شما می توانید با رزرو مشاوره از طریق شماره 02144070277 تمام اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید.

مشاوره چک تلفنی و انواع چک در از نظر میزان اعتبار

چک ها از نظر میزان اطمینان و ارزش هنگام وصول اقسام مختلفی دارند، ازجمله:

چک عادی :

دارنده چک هیچ تضمینی جز اعتبار صادر کننده آن ندارد.

چک تایید شده :

پرداخت وجه توسط بانک محال علیه (شخص ثالث که حواله پذیرفته است) تضمین می شود.

چک تضمین شده :

پرداخت وجه مورد نظر توسط بانک تضمین می گردد.

 • مقایسه چک های گفته شده از نظر داشتن اعتبار:

 • چک عادی<چک تایید شده<چک تضمین شده

مشاوره چک تلفنی و انواع چک از نظر عواقب آن

چک کیفری:

چکی که می توانیم تقاضای محکوم کردن صاحب چک را داشته باشیم.

چک حقوقی:

چکی که فقط می توان دریافت مبلغ چک را تقاضا کرد.

مشاوره چک تلفنی  و چک های حقوقی

چک های مدت دار:

این نوع چک ها در صورتی است که تاریخ صدور چک نسبت به تاریخ درج شده در آن زودتر باشد، برای مثال چک امروز صادر شده است ولی تاریخ ماه آینده روی چک درج گردیده، این چک مدت دار می باشد.

چک های تضمین شده:

همواره برای متعهد ساختن یا انجام کار، قراردادی بسته می شود، برای اطمینان از حسن انجام کار مابین طرفین چک تضمین داده می شود.

چک های سفید امضا:

در این نوع چک، مبلغ چک و تاریخ در آن نوشته نمی شوند ولی صاحب حساب آن را امضاء کرده است.

چک های بدون تاریخ :

چک های عادی که همه ی قسمت های آن به جز قسمت تاریخ پرشده است را بدون تاریخ می گویند.

چک های معاملات نامشروع:

مثلا چک هایی که برای ربا کشیده می شوند، در این نوع معامله پس از مشخص شدن ربا توسط کارشناس قوه قضائیه، چه ربا دهنده و چه گیرنده ی ربا و چه واسطه بین آن ها مجرم است و به 6 ماه تا 3سال حبس و همینطور 74 ضربه شلاق و جزای نقدی محکوم خواهند شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از خدمات حقوقی ما،در خصوص مشاوره چک تلفنی بهره مند گردید.

مطابق چه شرایطی می توان چک را برگشت زد؟

عدم وجود وجه کافی در حساب.

وجود خط خوردگی،امضای غلط و مخدوش بودن چک.

صادر کردن دستور عدم پرداخت به بانک از جانب صاحب حساب

در مشاوره چک تلفنی شما را راهنمایی می کنیم که بعد از برگشت زدن چک چه اقداماتی باید انجام داد:

الف) اگر چک برگشت خورد بایستی پس از گواهی عدم پرداخت به تنظیم دادخواست مطالبه وجه چک پرداخت. همچنین می تواند شکواییه نیز تنظیم کرد.

ب) معاونت مربوطه دستور تحقیق مقدماتی می دهد و نتیجه را به حوزه انتظامی محکل سکونت صادر کننده چک اعلام می نماید.

ج) اخطاریه حسن نیت (اخطاریه 3 روزه همراه مامور انتظامی ) به شخص متهم ابلاغ می گردد.

د) اگر طی 3 روز کاری، رضایت شخص شاکی گرفته بشود، چک مختومه اعلام می شود ولی در غیر این صورت حکم جلب متهم صادر می شود.

نحوه وصول چک در مشاوره چک تلفنی

جهت وصول چک از 2طریق می توان اقدام نمود

الف) تنظیم شکایت کیفری از شخص صادر کننده چک

اینگونه که دادخواست مطالبه وجه چک حتما باید به دادگاه برده بشود.

ب) وصول شدن چک به روش ثبتی

از اقداماتی که جهت وصول چک و احقاق حق دارنده آن پیش بینی شده است،  مراجعه به اجرای ثبت است دارنده ی چک بعد از آگاهی از غیر قابل پرداخت بودن وجه چک،گواهینامه عدم پرداخت را دریافت کرده و چک را همراه با گواهینامه تطبیق امضا چک با نمونه به اجرای ثبت اسناد تحویل می دهد و تقاضای صادر کردن اجرائیه می کند.

قبل از صدور اجرائیه، تقاضا کننده باید مبلغ حق الاجرا را تودیع نماید و اموال صادر کننده چک را معرفی کند.

گروه حقوقی صدای وکلا روش مشاوره حقوقی تلفنی را به شما پیشنهاد می کند. بنابراین شما می توانید با تماس از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071782 و یا رزرو مشاوره از طریق شماره 02144070277 و 02144070399 تمام اطلاعات لازم در این زمینه به دست آورید.

ما به شما در مشاوره چک تلفنی می گوییم که رفع سوء اثر چک برگشتی از چه طریق می باشد: افرادی که آگاهی ندارند، با یکبار برگشت خوردن چک خود جهت رفع سوء اثر آن به دلال هایی که پول بسیار زیادی می گیرند، متوسل می گردند در صورتی که بانک ها برای این دسته از افراد راهکارهای به خصوصی دارند.

تفاوت بین چک حقوقی و چک کیفری در مشاوره چک تلفنی

عبارت چک حقوقی و چک کیفری تنها در باره ی چک‌های برگشتی استفاده می‌شوند و مرتبط با نوع مسئولیت شخص صادرکننده چک می باشد. اگر چک کیفری باشد، می‌ شود علاوه بر این‌ که وجه چک را دریافت نمود، صادرکننده را به زندان انداخت؛ اما اگر چک حقوقی باشد، فقط می‌ شود وجه چک را دریافت نمود. البته نوع چک در سرعت و نحوه رسیدگی کردن در دادگاه تفاوت دارد و در چک کیفری سریع تر و آسان تر به پول خود می رسیم؛ ولی در چک حقوقی به دلیل آیین دادرسی پیچیده، زمان بیشتری طول می کشد تا به حق خود برسیم.

جهات کیفری چک در مشاوره چک تلفنی

-دارنده چک باید تا شش ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن به بانک مرتبط مراجعه نماید و ظرف شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت چک شکایت کند.

– نباید چک سفید امضا داده شده باشد.

-نباید در متن چک نوشته شود که چک جهت تضمین انجام یک معامله است.

-چک نباید بدون تاریخ باشد.

-تاریخ حقیقی صدور چک نباید مقدم بر تاریخ درج شده در چک باشد.

-صاحب حساب با آگاهی از بسته بودن حساب بانک خود مبادرت به صدور چک نکرده باشد.

-صادرکننده چک قبل از تاریخ شکایت کیفری، وجه چک صادر شده را نقداً به دارنده آن بپردازد یا با موافقت شاکی ترتیبی برای پرداختش نداده، یا موجبات پرداخت آن را در بانک فراهم نکرده باشد.

-شاکی چک را بعد از شکایت کیفری به دیگری انتقال نداده یا حقوق خود را به نحو دیگری واگذار نکرده باشد، در غیر این صورت شکایت کیفری موقوف خواهد شد.

شرایط مذکور منحصراً برای امکان تعقیب کیفری است و در سایر موارد تبعیت از همه این شرایط لازم نیست، مثلاً دارنده چک می تواند بدون رعایت شرایط مذکور یا علیه صادرکننده چک بی محل اجراییه صادر کند یا تعقیب وی را از طریق طرح دعوی در دادگاههای حقوقی بخواهد.در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با وکلای متخصص می توانید با گروه حقوقی صدای وکلا تماس حاصل فرمایید.

در مشاوره چک تلفنی گفته می شود جرائم برای صدور چک برگشتی شامل چه مواردی است.

فردی که مرتکب صدور چک بلامحل شود طبق قانون با او برخورد می گردد. مشاوره چک به شما این آگاهی را می‌دهد که بتوانید در مورد جرائم و مجازات در نظر گرفته شده اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

جرائم صدور چک بلامحل به شرح زیر است:

 • اگر مبلغ چک کمتر از ۱ میلیون تومان باشد فرد تا حداکثر به ۶ ماه زندان محکوم می گردد.
 • اگر مبلغ چک بین ۱ تا ۵ میلیون تومان باشد فرد به ۶ ماه تا یک سال حبس محکوم می گردد.
 • اگر مبلغ چک بیش از ۵ میلیون تومان باشد شخص به 1 سال تا 2 سال حبس محکوم شده و ممنوعیت‌های مختلفی برای وی در نظر گرفته می‌شود. از جمله ممنوعیت‌ها می‌توان به عدم صدور دسته چک جدید اشاره نمود.

آشنایی با قانون جدید صدور چک در مشاوره چک تلفنی

در مبحث مشاوره چک، باید بیان کرد که قوانین جدیدی برای صدور چک در نظر گرفته شده است که افراد در صورت آگاهی در مورد آن می‌توانند از اشتباهات احتمالی و ایجاد چک‌های بلامحل اجتناب نمایند. ویژگی های جدید برای صدور چک ابلاغ شده است که طبق آن در صورتی که موجودی صادر کننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد، بانک موظف است تا مبلغ موجودی را به آورنده چک بدهد.

برخی از مهم‌ترین قوانین تازه صدور چک به شرح زیر است:

 • نمایش غیرقابل پرداخت بودن چک در سامانه بانک مرکزی
 • اثرات غیر قابل پرداخت بودن چک برای سایر حساب‌های صاحب چک
 • مسدود کردن فوری حساب‌های اصیل و نماینده شخص صادر کننده چک
 • بررسی موارد رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی
 • اعتبار دسته چک صادر شده توسط بانک تا حداکثر سه سال
 • افزودن چک موردی به انواع تقسیم بندی‌های چک
 • جرم شناخته شدن دریافت دسته چک مغایر با وضعیت مالی فرد
 • محرومیت افراد از دریافت خدمات بانکی در صورت تکرار چک‌های برگشتی
 • ممنوع شدن صدور چک در وجه حامل
 • درخواست صدور اجرائیه از دادگاه بدون طرح دعوا
 • بررسی تخلفات بانک‌ها و کارمندان در بانک مرکزی

تمامی قوانین در نظر گرفته شده برای چک‌ها نشان می‌دهد که وجود یک مشاوره چک بسیار ضروری است. چرا که قوانین جدید باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و سپس اقدامات لازم انجام شود.

برای اقدام در خصوص چک برگشتی، از سه طریق می توان اقدام کرد:

۱- اقدام از طریق شکایت کیفری

 دارنده چک میتواند بعد از دریافت گواهی عدم پرداخت از بانک مربوطه، به طرفیت صادرکننده چک اقدام به طرح شکایت کیفری کند. در خصوص شکایت کیفری، چند نکته وجود دارد که باید رعایت شود؛

اول اینکه مواعد شش ماهه رعایت شود: یعنی ظرف شش ماه از تاریخ صدور چک، برای وصول وجه آن به بانک مراجعه شود و بعد از اینکه چک برگشت خورد، ظرف شش ماه اقدام به طرح شکایت کیفری شود.

شکایت کیفری فقط علیه صادرکننده چک امکان پذیر است؛ بنابراین، علیه سایر اشخاص، یعنی ظهرنویس و ضامن، نمی توان اقدام به شکایت کیفری کرد.

چک های وعده دار، بدون تاریخ، سفید امضا، مشروط، و نیز چک هایی که بابت تضمین انجام معامله باشد، فاقد جنبه کیفری هستند.

در رویه قضایی، اثبات وعده دار بودن چک، به عهده صادر کننده چک است؛ بنابراین، هرچکی که  برگشت بخورد، در رسیدگی دادگاه ها، اصل بر این است که آن چک، چک روز است مگر اینکه، وعده دار بودن آن محرز باشد یا صادر کننده چک، وعده دار بودن چک را ثابت نماید.

۲-  اقدام از طریق دایره اجرای ثبت

چک از نظر قانونی، اصطلاحا، در حکم سند لازم الاجرا است. بنابراین، دارنده چک می‌تواند از طریق دایره اجرای ثبت درخواست صدور اجراییه علیه صادر کننده چک نماید (ماده ۲ قانون صدور چک)؛ البته اقدام ثبتی از طریق ادارات ثبت اسناد و املاک (اجرای ثبت) نیازمند وجود و تحقق شرایطی است:

 ۱- فقط علیه صادرکننده چک امکان پذیر است  ۲- باید مطابقت امضای چک با نمونه امضای صادرکننده در بانک، گواهی شده باشد. ۳- صادر کننده چک اموالی داشته باشد و دارنده چک نیز آن اموال را به اجرای ثبت معرفی کند (اجرای ثبت، جلب بدهکار را صادر نمی کند) ۴- نیم عشر اجرایی (۵ درصد مبلغ چک) از سوی دارنده چک باید پرداخت شود. ۵- لاشه چک هم در این مرحله، از دارنده چک گرفته می شود، که در نتیجه، امکان طرح شکایت کیفری و حقوقی از طریق دادگستری وجود نخواهد داشت، مگر اینکه  دارنده چک، از ادامه کار از طریق اجرای ثبت، منصرف شود و بخواهد چک را مسترد کند.

نکته: سفته را فقط از طریق دادخواست حقوقی می توان اقدام کرد؛ شکایت کیفری و اقدام از طریق اجرای ثبت در خصوص سفته امکان ندارد. البته در موارد معدودی، ممکن است شکایت کیفری (کلاهبرداری، تحصیل مال از طریق نامشروع، خیانت در امانت و …) در خصوص سفته مطرح شود.

ممنوع الخروج کردن سریع بدهکار چک

یکی از مزیتهای اقدام از طریق اجراییات ثبت، این است که می توان بلافاصله بدهکار را ممنوع الخروج کرد. البته در مورد چک کیفری هم احتمال ممنوع الخروج کردن بدهکار وجود دارد، مخصوصا در مبالغ کلان، اما با توجه به سلیقه ای بودن، خیلی نمی توان روی ممنوع الخروجی حساب باز کرد.

 ۳- اقدام از طریق تقدیم دادخواست

با توجه به اینکه چک همانند سفته و برات از جمله اسناد تجاری مندرج در قانون تجارت محسوب می شود، بنابراین، دارنده چک می‌تواند علیه همه مسئولین، اعم از صادرکننده و ظهرنویسان، تحت شرایطی، با تقدیم دادخواست مربوط، اقامه دعوای حقوقی (تجاری) کند. اقامه دعوای حقوقی (تجاری) مزایایی دارد از جمله اینکه اقامه دعوا علیه همه مسئولین، ضامن و ظهرنویس، امکان پذیر است؛ همچنین، صدور قرار تامین خواسته (توقیف اموال) بدون تودیع خسارت احتمالی صورت می گیرد.

گروه حقوقی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

 

امروزه با توجه به اهمیت مشاوره و آگاهی از مراحل حقوقی داشتن یک مشاور یا وکیل تلفنی در تمام ساعات شبانه روز که در دسترس شما باشد واجب و ضروری میباشد.

 

بنابر این مجموعه ما سعی دارد با صرفه جویی در زمان و هزینه  با راحت ترین راه ارتباطی شما را به یکی از کارشناسان حقوقی مرتبط کرده و با چند دقیقه مکالمه حقوقی تلفنی آگاهی لازم را نسبت به مسائل خود به دست آورید. 

 

جهت رزرو مشاوره حقوقی تلفنی اطلاعات خود را وارد نمایید

به راحتی میتوانید مشاوره حقوقی خود را رزرو کنید تا مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس حاصل کنند

مشاوران در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند

  سبد خرید
  Open chat
  سلام
  چطور میتونم کمکتون کنم؟