مشاوره نفقه تلفنی

گروه مشاوره حقوقی تلفنی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی نفقه شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

قبل از مشاوره نفقه تلفنی لازم است ابتدا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید که در ادامه به صورت مختصر توضیح می دهیم. نفقه زن و نفقه فرزند یکی از مهمترین مسائل حقوقی است که امروزه آحاد مردم با آن سر و کار داشته و تا حدود کمی از قوانین مربوط به آن آگاهی دارند.

طبق ماده 1107 قانون مدنی اصلاحی سال 81 : ” نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، وسایل منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض” “

نفقه منحصر به موارد ذکر شده در ماده فوق نمیباشد و این موارد من باب تمثیل آورده شده اند. به طور کلی نفقه شامل همه نیازهای زوجه متناسب با شان او است که البته متعارف نیز باشد. همچنین نفقه علاوه بر زوجه،  شامل پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، فرزند، نوه و نبیره نیز می گردد و بر مرد واجب است.

برای مشاوره نفقه تلفنی میتوانید با مشاوران و وکلای باتجربه گروه حقوقی صدای وکلا تماس بگیرید.

 

مسئولیت پرداخت نفقه در مشاوره نفقه تلفنی

مطابق ماده 1106 قانون مدنی : ” در عقد دائم، نفقه زن به عهده شوهر است.” “

ماده ذکر شده به صراحت تکلیف پرداخت نفقه را بر عهده زوج قرارداده و البته این تکلیف را منحصر به عقد نکاح دائم دانسته است و مقررات حاکم بر نفقه در عقد موقت مشمول این ماده نمی شود و تابع قوانین مخصوص خود می باشد.

مرد نمی تواند به این دلیل که معسر است و از نظر مالی توانایی پرداخت نفقه را ندارد از انجام این وظیفه شانه خالی کند. اگر بخواهیم در غالب مشاوره حقوقی سخن بگوییم در واقع برای الزام به پرداخت نفقه تمکن و ملائت زوج شرط نیست و حتی یک مرد فقیر نیز ملزم به پرداخت نفقه همسر دائم خود است. همچنین ما همیشه در مشاوره حقوقی تلفنی یاد آور می شویم که برای ملزم دانستن مرد به پرداخت نفقه، اثبات شاغل بودن و یا پولدار بودن زوجه نیز تاثیر ندارد. هر زنی ولو ثروتمند میتواند نفقه خود را از مرد مطالبه کرده و ملائت زوجه قطعا مسقط حق دریافت نفقه او نخواهد بود.کرد.

میزان نفقه

میزان نفقه از پیش تعیین نشده است و از نظر منطقی هم این رویه مورد تایید می باشد. زیرا همانطور که اشاره کردیم مهمترین ملاک تعیین نفقه، شان زوجه و نیاز های او می باشد و این موارد در افراد متفاوت بوده و از این رو نمی توان برای همه به یک اندازه نفقه تعیین کرد. از سوی دیگر با توجه به افزایش هزینه ها در زندگی و گذر زمان و حتی در مکان های مختلف، دادگاه ناچار است برای هر زن متناسب با شان و محل زندگی او نفقه تعیین کند. ما به شما در مشاوره نفقه تلفنی می گوییم که در دادگاه ها رویه بر این اساس است که پس از مطالبه نفقه از سوی زوجه، موضوع به کارشناس متخصص ارجاع داده شده و کارشناس مزبور پس از تحقیق و کسب اطلاعات لازم، اندازه نفقه را تعیین کرده و نظر او به اطلاع دادگاه و طرفین خواهد رسید. البته هریک از طرفین در صورت نیاز می توانند به این نظر اعتراض بزنند. به این شرط که اعتراض در مهلت قانونی صورت بگیرد و هزینه آن نیز پرداخت شده باشد.

برای آگاهی از میزان نفه زن و نفقه فرزند و دریافت مشاوره نفقه تلفنی می تونید با گروه حقوق ما تماس گرفته و نسبت به حق و حقوق خود مطلع شوید.

 

* میزان مسئولیت مرد در پرداخت هزینه های متعارف و نامتعارف *

به طور کلی تمام مواردی که در پرداخت نفقه به شکل مشاوره نفقه تلفنی ذکر می شود، تا حد متعارف بر عهده مرد بوده و او ملزم به پرداخت شناخته خواهد شد. اما اگر این هزینه ها از حد متعارف خارج شده و مبلغ هزینه ها گزاف باشد، آیا مرد مکلف به پرداخت بوده  یا می تواند از پرداخت مبلغ نامتعارف و خیلی زیاد اجتناب نماید؟ به عنوان مثال میتوان به هزینه های درمانی زوجه اشاره کرد که یکی از مصادیق ذکر شده در ماده 1107 می باشد. شکی نیست که هزینه های متعارف درمانی زوجه بر عهده زوج است و او ملزم به پرداخت این هزینه ها می باشد اما اگر زنی مبتلا به یک بیماری خاص یا صعب العلاج شود که هزینه های درمانی این بیماری بسیار بالا باشد آیا مرد همچنان مجبور به پرداخت است؟ به نظر میرسد که مرد در این موارد مکلف به پرداخت نیست و می تواند از پرداخت هزینه های غیر معمول و نامتعارف خودداری نماید که تشخیص این موارد با دادگاه است.

 

“مرجع صالح برای مطالبه نفقه”

با توجه به میزان نفقه ای که زوج مستحق دریافت آن می باشد، مرجع صالح متفاوت است شورای حل اختلاق و یا دادگاه عمومی خواهد بود.

تمامی سوالات شما را در مشاوره نفقه تلفنی پاسخگو هستیم.

.

نفقه در دوران عقد

دوران عقد طبق عرف به زمانی گفته می شود که بعد از عقد نکاح، زن همچنان در منزل پدری خود سکونت دارد و منزل مشترکی وجود ندارد.

در مورد این مسئله اختلاف نظر وجود دارد و عده ای معتقدند در این دوره زن مستحق نفقه نبوده و نیست. نظر اکثری بر این می باشد که زن از زمان انعقاد عقد نکاح مستحق نفقه خواهد بود .شروع زندگی مشترک در منزل مشترک در تعیین استحقاق زوجه و همچنین اندازه نفقه برای او موثر می باشد.

شما می توانید برای دریافت مشاوره نفقه تلفنی ومیزان نفقه زوجه با ما تماس بگیرید.

” امتناع زوج از پرداخت نفقه “

خودداری زوج از پرداخت نفقه همسر دائم خود، علاوه بر این که وجه کیفری دارد موجب حق طلاق برای زوجه نیز میباشد. ماده 1111 و 1112 قانون مدنی به شرح ذیل مرتبط با همین موضوع است.

زن میتواند در صورت استنکاف شوهر از نفقه دادن، به محکمه رجوع کند که در این صورت محکمه میزان نفقه را معین کرده و شوهر را به دادن آن محکوم می نماید. ” وهمچنین” اگر اجرای حکم ذکر شده در ماده قبل ممکن نباشد، طبق ماده 1129 رفتار خواهد شد.

ماده 1129 قانون مدنی : ” در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه زن میتواند برای طلاق به حاکم رجوع کند و حاکم شوهر را اجبار به طلاق مینماید . همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه”

ما همه روزه آماده ارائه مشاوره نفقه تلفنی به شما عزیزان هستیم.

 

شرط عدم استحقاق نفقه

تکلیف به پرداخت نفقه از الزامات ذاتی عقد نکاح نیست و طرفین می توانند برخلاف این مورد توافق کنند. به طور دیگر اگر زوجین ضمن عقد نکاح تکلیفی برای نفقه تعیین نکنن، مرد ملزم به پرداخت خواهد بود اما اگر ضمن عقد شرط نمایند که مرد تکلیفی در پرداخت کردن نفقه نداشته باشد، این تصمیم زوجین محترم و بدون اثر حقوقی می باشد. مشاوره نفقه تلفنی در این زمینه شما را به صورت کامل راهنمایی میکند.

تمکین و نفقه

 طبق ماده 1108 قانون مدنی: ” هرگاه زن بدون مانع مشروع از انجام وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود ““

ما در مشاوره نفقه تلفنی به شما می گوییم که تمکین به مفهوم حضور زن در منزل تعیین شده توسط زوج و البته انجام وظایف زناشویی می باشد. در صورتی که زن بدون داشتن دلیل موجه از تمکین امتناع کند، این عدم تمکین مسقط حق دریافت نفقه او می شود. واضح است که در صورت وجود دلیل موجه و محکمه پسند، زوجه میتواند از تمکین امتناع کند و همچنین نفقه خود را دریافت نماید.

نفقه فرزند

در مشاوره نفقه تلفنی با شما میگوییم که نفقه ی فرزندان به واسطه کارشناسی که از طرف دادگاه تعیین می شود مشخص خواهد شد و کارشناس مزبور معمولا اندازه نفقه را بر اساس معیار های مختلفی از جمله وضعیت اجتماعی , خانوادگی و نیاز های فرزند تعیین می کند. مادر میتواند در این زمینه مدارکی را به دادگاه ارائه دهد تا دادگاه هزینه نگهداری فرزند را محاسبه نماید. وضعیت و سطح زندگی مادر و همچنین محل سکونت مادر و فرزند و … قطعا در تعیین نفقه فرزند موثر می باشد.

پسر تا 18 سالگي و تا وقتی که در خانه پدر خود تحصيل مي‌کند، حتي در صورت جدا نشدن مادر و پدر از هم مي‌تواند دادخواست نفقه فرزند ارائه کند؛ اما بعد از 18 سالگي و با اتمام تحصيل، ديگر پدر وظيفه‌اي براي پرداخت نفقه نخواهد داشت. دختر تا موقع ازدواج مي‌تواند تقاضاي نفقه گذشته را داشته باشد، اما اگر دختري ازدواج کند و بعد از آن طلاق گيرد دادگاه ديگر به شکايت او براي نفقه گذشته راي مثبت نخواهد داد.

بر اساس ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی پرداخت نفقه در شرایط عقد دائم بر عهده مرد قرار می گیرد و بر اساس ماده ۱۱۱۳ قانون مدنی در موارد مرتبط با ازدواج موقت نفقه به زن تعلق نمی گیرد مگر اینکه جزء شرایط ضمن عقد نوشته بشود یا اینکه طرفین در زمان عقد موقت با هم توافق کنند که زوج به زوجه حقوق پرداخت نماید.

برای اطلاع از مقدار نفقه فرزند و مشاوره نفقه تلفنی تماس بگیرید.

سوالي كه در مشاوره نفقه تلفنی مطرح ميشود اين هست در صورتي كه شوهر از پرداخت نفقه همسر خود داري كند زن بايد براي مطالبه نفقه چه اقدات حقوقي انجام دهد ؟

در صورتي زن به همسر خود تمكين داشته باشد ولي همسر از پرداخت نفقه و مخارج زنش خودداری کند، در اين مواقع زن ميتواند دو اقدام حقوقي عليه همسرش انجام دهد.

*مورد اول براي مطالبه نفقه:

زن ميتواند براي مطالبه نفقه با در دست داشتن سند ازدواج يا رونوشت سند ازدواج و شناسنامه و كارت ملی به دفتر خدمات قضايي شهرمحل زندگي خویش مراجعه کرده و عليه شوهر خود شكايت ترك انفاق طرح کند. طبق ماده ۵۳ قانون حمايت از خانواده،  اين رفتار شوهر (عدم پرداخت نفقه) جرم انگاري كه مجازات ان شش ماه تا دو سال حبس تعزيزي است و براي اينكه شوهر به  كيفر قانوني رسد لازم است زن با  مداركي كه گفته شد به  دفتر خدمات قضايي رجوع نماید.

*مورد دوم:

زن براي مطالبه نفقه به دفتر خدمات قضايي مراجعه کند و دادخواست به خواسته نفقه ايام گذشته و حال و اينده مطرح نمايند كه در اين صورت دادخواست مطالبه نفقه زن به دادگاه خانواده ارجاع ميشود و براي طرح اين دادخواست زوجه بايد سند ازدواج و شناسنامه و كارت ملي داشته باشد و حتما قبل از آن در سامانه ثنا، ثبت نام کرده باشد. دادگاه بعد از وصول دادخواست مطالبه نفقه زوجه وقت رسيدگي تعيين می کند و زوجين را به  دادرسي دعوت مي نماید و بعد از جلسه اول دادرسي دادگاه جهت براورد اندازه نفقه زوجه، موضوع را به كارشناس نفقه ارجاع ميدهد که كارشناس نفقه، ميزان نفقه گذشته و حال و اينده زوجه را بر حسب نرخ تورم احتمالي تعيين کرده و مراتب را  به  دادگاه رسيدگي كننده، اعلام و دادگاه طبق نظر كارشناس که مقرون به واقع باشد حكم بر محكوميت زوج (شوهر) به پرداخت کردن نفقه طبق نظر كارشناس محكوم مي نماید.

برای تنظیم دادخواست مطالبه نفقه، می توانید تنها با یک تماس مشاوره نفقه تلفنی دریافت کنید.

تمکين

همیشه در پاسخ به سوال تمکین چیست در مشاوره نفقه تلفنی می گوییم که تمکين عبارت از برآورده کردن نيازهاي شوهر و اجابت کردن خواسته‌هاي مشروع او از سوي زن است. يکي از مصداق های تمکين در قانون، اقامت زن در خانه دائمي شوهر می باشد، به اين معنی که زن براي دريافت نفقه بايد در خانه شوهر زندگي کند مگر آن که در زمان وقوع عقد شرطي جز اين شده باشد.

همچنين در صورتي که زن بدون دليل موجه و بدون موافقت شوهر خانه را ترک کند و حتي در خانه مادر و پدر خود اقامت نماید، مرد مي‌تواند از نفقه دادن خودداری کند. بر اساس قانون، زني که بدون دليل موجه  تمکين نکند، ناشزه ناميده مي‌شود که در اين صورت مرد مي‌تواند علاوه بر پرداخت نکردن نفقه از دادگاه تقاضاي طلاق کند يا درخواست ازدواج مجدد نماید.

اگر ادامه حضور زن در خانه مشترک، متضمن بيم بدني، مالي يا شرافتي باشد، زن مي‌تواند از دادگاه درخواست نماید که به او اجازه دهد در یک مکان امن زندگي کند، در اين صورت شوهر مکلف به پرداخت نفقه میشود. نکته مهم در مورد نفقه اين است که حتي اگر زن شخصاً درآمد مستقلي داشته باشد، اين موضوع مرد را از پرداخت نفقه معاف نخواهد کرد.

گروه حقوقی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

 

امروزه با توجه به اهمیت مشاوره و آگاهی از مراحل حقوقی داشتن یک مشاور یا وکیل تلفنی در تمام ساعات شبانه روز که در دسترس شما باشد واجب و ضروری میباشد.

 

بنابر این مجموعه ما سعی دارد با صرفه جویی در زمان و هزینه  با راحت ترین راه ارتباطی شما را به یکی از کارشناسان حقوقی مرتبط کرده و با چند دقیقه مکالمه حقوقی تلفنی آگاهی لازم را نسبت به مسائل خود به دست آورید. 

 

جهت رزرو مشاوره حقوقی تلفنی اطلاعات خود را وارد نمایید

به راحتی میتوانید مشاوره حقوقی خود را رزرو کنید تا مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس حاصل کنند

مشاوران در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند

    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟