نکات حقوقی ازدواج موقت که باید بدانید

نکات حقوقی ازدواج موقت که باید بدانید: نکاح موقت همان ازدواج موقت است که در آن صیغه ی عقد بین زن و مرد برای مدت مشخصی جاری می شود و موجب آن بین زن و مرد محرمیت ایجاد می شود، هدف اصلی ازدواج موقت تشکیل خانواده نیست و به جهت رفع نیازهای جنسی طرفین می باشد ، لذا افرادی که خواهان تشکیل خانواده هستند باید ازدواج دائم کنند ، در این مقاله به نکات حقوقی ازدواج موقت می پردازیم، شما میتوانید از طریق گرفتن مشاوره حقوقی تلفنی از گروه حقوقی صدای وکلا به سوالات خود در ذهنتان پاسخگو باشید.
 
 
افرادی که قصد ازدواج موقت دارند ، قبل از اقدام به این عمل ، باید نکات حقوقی ازدواج موقت را بدانند و از آثار حقوقی این نوع ازدواج آگاهی داشته باشند تا در صورت بروز هر گونه پیشامدی علاوه بر اشراف بر موضوع از جنبه های حقوقی آن نیز مطلع باشند .

 نکات حقوقی ازدواج موقت

  صیغه نکاح موقت برای مدت مشخصی جاری می شود و با اتمام آن ، نکاح موقت فسخ می شود و نیازی به طلاق نخواهد بود اما اگر مدت نکاح موقت طولانی باشد ( مثلا ۹۰ سال ) جهت جدایی باید طلاق صورت پذیرد .
 1. حق مهریه در ازدواج موقت برای زن محفوظ است و در صورت عدم شرط ضمن عقد ، نفقه و ارث به وی تعلق نخواهد گرفت .
 2. در صورت داشتن ادعای هر گونه حقی در ازدواج موقت ، اگر ازدواج موقت جایی ثبت ( دفتر ثبت ازدواج یا شناسنامه ) نشده است ، اثبات آن به سختی امکان پذیر است .
 3. در صورت باردا.ر شدن زن ، شرط ضمن عقد و توافق به هنگام عقد ، مرد ملزم به ثبت ازدواج موقت در دفاتر رسمی ازدواج و شناسنامه خواهد بود .
 4. سن قانونی جهت ازدواج موقت برای دختر ۱۳ سال تمام است .
 5. فرزند حاصل از ازدواج موقت ثبت شده دارای حقوقی مانند فرزندان حاصل از ازدواج دائم است .
 6. نگه داری و پرداخت نفقه فرزند حاصل از ازدواج موقت به عهده ی شوهر است .
 7. در ازدواج موقت جدایی زن و شوهر با تمام شدن مدت ازدواج موقت صورت می پذیرد و یا اینکه مرد باید مدت باقی مانده از عقد را ببخشد .
 8. جهت تمدید مدت ازدواج موقت یا باید مدت عقد قبلی تمام شده باشد و یا اینکه مدت باقی مانده توسط شوهر بخشیده شود .
 9.   برخی فقها اجازه پدر را جهت ازدواج موقت دختره باکره لازم می دانند و برخی لازم نمی دانند ، از این رو باید با توجه به پیروی از مرجع تقلید مورد نظر عمل نمود .
   
مجموعه صدای وکلا سعی دارد در کمترین زمان ممکن و با آرامش کامل شما را به یکی از کارشناسان حقوقی در رابطه با موضوع شما مرتبط کرده و با چند دقیقه مشاوره حقوقی تلفنی کمک حال شما باشد.

شرایط صیغه موقت

1.در اسلام ازدواج چه دائم باشد و چه موقت حتماً باید با رضایت طرفین (زن و مرد) باشد.
2.در ازدواج موقت نوشتن و شاهد گرفتن لازم نیست و فقط رضایت طرفین و خواندن صیغه کافی است.
3.خود زن و مرد می‌توانند صیغه عقد موقت را بخوانند. ابتدا مدت عقد (از یک ساعت تا چند سال) و میزان مهر (مثلاً از هزار تومان تا …) را معین کنند و بعد صیغه عقد را بخوانند. در ادامه دقیقتر به این موضوع پرداخته ایم.
4.زن در زمان اجرای عقد موقت، نباید در نکاح کس دیگری باشد ( همسر شخص دیگری نباشد )
5.دختری که به حد بلوغ رسیده و رشیده است؛ یعنی مصلحت خود را تشخیص می دهد اگر بخواهد شوهر کند چنانچه باکره باشد باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد.
6.زنی که باکره نباشد در صورتی که بکارتش به وسیله شوهر کردن از بین رفته باشد اجازه پدر و جد لازم نیست.
7.شخصی که صیغه را می خواند باید بالغ و عاقل باشد.
8.زن زمانی که می خواهد به عقد مردی در آید، اگر قبلا در عقد دیگری بوده و طلاق گرفته یا مدت عقد موقت به سر آمده، مدت عده خود را نیز گذرانده باشد.
9.زن زمانی که در عقد دیگری بوده، با مردی که قصد دارد در آینده با او ازدواج کند، زنا نکرده باشد؛ زیرا اگر مرد زنا با زن شوهردار انجام دهد برای همیشه آن زن بر او حرام می شود.

نکات حقوقی ازدواج موقت که باید بدانید

 

مهریه در ازدواج موقت

 در ازدواج موقت عدم وجود مهریه ، موجب بطلان عقد خواهد شد. بعد از جاری شدن صیغه عقد در ازدواج موقت ، در هر شرایطی مهریه به زن تعلق خواهد گرفت و او مالک آن است و با فوت زن ، عدم نزدیکی شوهر ، اتمام مدت عقد و بذل زمان عقد ، مهریه از زن ساقط نخواهد شد .

عده در ازدواج موقت

مدت عده ازدواج موقت، دو بار پاک شدن از قاعدگی پس از پایان متعه است. برای اشخاصی که با وجود یائسه نبودن قاعده نمیشوند، این مدت ۴۵ روز است.
اگر شوهر در مدت زمان ازدواج موقت بمیرد، بر اساس نظر مشهور عده همانند ازدواج دائم سه ماه و ده روز است. وضعیت عده در ازدواج موقت با ازدواج دائم متفاوت است. مطابق ماده‌ی 1152 قانون مدنی عده‌‌ی فسخ‌ نکاح‌ و بذل‌ مدت‌ و انقضاء آن‌ در مورد نکاح‌ منقطع‌ در زن غیر باردار‌ دو طهر (دو عادت ماهانه) است‌ مگر این که‌ زن‌ با اقتضای‌ سن‌، عادت‌ زنانگی ‌نبیند که‌ در این‌ صورت‌ ۴۵ روز است‌.
عده‌ طلاق‌ و فسخ‌ نکاح‌ و بذل‌ مدت‌ و انقضاء آن‌ در مورد زن‌ حامله،‌ تا زمان وضع‌ حمل‌ است‌. زن یائسه و زنی که با همسر خود نزدیکی نداشته نیازی به نگاه‌ داشتن عده‌ی انقضا یا بذل مدت و فسخ نکاح ندارد اما عده‌ی وفات٬ در تمام موارد باید رعایت شود.
مطابق ماده‌ی 1154 قانون مدنی، عده‌ وفات‌ چه‌ در دائم‌ و چه‌ در موقت‌٬ در هر حال‌ چهار ماه‌ و ده‌ روز است‌ مگر اینکه‌ زن‌ حامل‌ باشد که‌ در این‌ صورت‌ عده‌ وفات‌ تا موقع‌ وضع‌ حمل‌ است‌ مشروط بر این که‌ فاصله‌ بین‌ فوت‌ شوهر و وضع‌ حمل‌ از چهار ماه‌ و ده‌ روز بیشتر باشد و الا مدت‌ عده‌ همان‌ چهار ماه‌ و ده‌ روز خواهد بود.

مذهب در صیغه موقت

زن نمیتواند با غیر مسلمان ازدواج کند و مرد هم با زن ناصبی و مشرک نمی تواند ازدواج کند اما با اهل کتاب از جمله زرتشتیان می تواند ازدواج کند.
تعداد ازدواج موقت زن با بیش از یک مرد در یک زمان جایز نیست اما بر اساس نظر مشهور مرد در ازدواج موقت محدودیت عددی ندارد و به هر میزان که بخواهد میتواند همسر موقت اختیار کند، برخلاف ازدواج دائم که به چهار همسر همزمان محدود شده است.

تمدید صیغه موقت

اگر کسی بخواهد عقد موقت همسرش را تمدید کند پیش از تمدید باید عقد قبلی تمام شده باشد یا اینکه مدت باقیمانده توسط شوهر بخشیده شده باشد. مثلاً یک ماه عقد کرده باشند و بعد از مدتی بخواهند مدت را بیشتر کنند باید یک ماه از تاریخ آن گذشته باشد و یا در صورتی که یک ماه نگذشته مدّت باقیمانده از طرف شوهر بخشیده شود و اگر مدت تمام شده (و زن با کس دیگری عقد نکرده است) پس جایز است بدون گذراندن دوران عدّه با همان شوهر سابق خود عقد موقت جدید داشته باشد.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ازدواج موقت و موضوعات حقوقی دیگر کارشناسان گروه صدای وکلا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی به سوالات شما عزیزان پاسخ دهند .
مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:
021-44070277
    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟