ارث

ارث یکی از موارد احوال شخصیه افراد میباشد که در قانون مدنی ایران در مواد 861 تا 949 مورد بررسی قرار گرفته است. قواعد ارث به طور کلی برگرفته از فقه امامیه میباشد و شاید تنها موضوع در قانون مدنی باشد که در تبیین قواعد آن به نظام های حقوقی دیگر کشورها توجهی نشده است.

ارث چیست؟

ارث در واقع اموالی ست که از متوفی به جا مانده و تحت عنوان ترکه به صورت قهری به ورثه منتقل میشود.

در لحظه فوت شخص ، مالکیت اموال و دارایی او به صورت قهری و اجتناب ناپذیر به ورثه حین الفوت او منتقل میشود . البته این انتقال قواعد پیچیده ای دارد که مجال بررسی آن در این مطلب فراهم نمیباشد.

ارث

موجبات ارث

ماده 861 قانون مدنی در مورد موجبات ارث مقرر میدارد : 

 ” موجب ارث دو امر است : نسب و سبب “

خویشاوندی بر دو نوع است ؛ خویشاوندی نسبی و خویشاوندی سببی. خویشاوندی نسبی یا خونی به موجب تولد یک فرد از فرد دیگر به وجود می آید مانند خویشاوندی والدین با اولاد .

اما خویشاوندی سببی از عقد حاصل میشود و ارتباطی به ولادت انسانی از انسان دیگر ندارد مانند خویشاوندی زن و شوهر.

خویشاوندی نسبی خود بر و گونه است : 

-خویشاوندی طولی یا عمودی : این نوع از خویشاوندی نسبی بین اشخاصی برقرار است که یکی باواسطه یا بی واسطه از دیگری متولد شده است. مانند خویشاوندی مادر یا پدر با فرزند .

خویشاوندی نسبی طولی به دو گروه صعودی و نزولی تقسیم میشود. خویشاوندی نسبی طولی صعودی همان خویشاوندی میان والدین و اجداد نسبت به اولاد و اولاد اولادشان است.

خویشاوندی نسبی طولی نزولی نیز همان خویشاوندی اولاد و اولاد اولاد نسبت به والدین و اجدادشان است.

خویشاوندی عرضی یا در خط اطراف : این نوع خویشاوندی نیز بین دو نفر برقرار میشود که هر دو با واسطه یا بی واسطه از شخص دیگر متولد شده باشند ؛ مانند خویشاوندی خواهران و برادران.

لازم به یاد آوری است که تنها افرادی که به موجب سبب از یکدیگر ارث میبرند زن و شوهر میباشند و بقیه عناوین سببی منسوخ شده اند.

مشاوره حقوقی تلفنی

(با تلفن ثابت)

مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:

9099071782

مشاوره حقوقی

گروه مشاوره حقوقی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

پرسش و پاسخ حقوقی

در صورتی که تمایل دارید از مشاورین و وکلا (صدای وکلا) سوال خود را به صورت متنی یا صوتی (واتساپ)مطرح کنید و پاسخ خود را در کمترین زمان ممکن دریافت کنید کافیست با خرید تعرفه های موجود در سایت اقدام نمایید و تماس خود را انجام دهید

جهت رزرو مشاوره حقوقی تلفنی اطلاعات خود را وارد نمایید

به راحتی میتوانید مشاوره حقوقی خود را رزرو کنید تا مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس حاصل کنند

مشاوران در سریع ترین زمان ممکن به شما تماس می گیرند

گروه حقوقی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

 

امروزه با توجه به اهمیت مشاوره و آگاهی از مراحل حقوقی داشتن یک مشاور یا وکیل تلفنی در تمام ساعات شبانه روز که در دسترس شما باشد واجب و ضروری میباشد.

 

بنابر این مجموعه ما سعی دارد با صرفه جویی در زمان و هزینه  با راحت ترین راه ارتباطی شما را به یکی از کارشناسان حقوقی مرتبط کرده و با چند دقیقه مکالمه حقوقی تلفنی آگاهی لازم را نسبت به مسائل خود به دست آورید. 

 

چرا صدای وکلا را انتخاب کنیم؟

تخصص

صرفه جویی در هزینه

صرفه جویی در زمان

تماس از طریق تلفن ثابت 9099071782

ارث

ارث زن و شوهر

 همانطور که قبلا اشاره شد تنها نسبت سببی که از موجبات ارث میباشد نسبت بین زن و شوهر است.

در صورت فوت مرد , زوجه یا زوجه های او ثمن اموال او را میبرند ولی اگر برای متوفی فرزندی نباشد این کسر به ربع اموال افزایش پیدا خواهد کرد.

همانطور که زن پس از فوت شوهر از اموال او ارث میبرد , مرد نیز جزء وراث همسر خود میباشد.

در صورت فوت زن , مرد ربع اموال او را به ارث میبرد و اگر متوفی فرزندی نداشته باشد این میزان به نصف اموال خواهد رسید. شایان ذکر است که بحث توارث بین زن وشوهر مختص موردی ست که زوجیت میان آنها ناشی از عقد دائم باشد و در عقد موقت (صیغه) توارث وجود نخواهد داشت.

درجات و طبقات ارث

در مباحث مربوط به ارث با دو عنوان طبقه و درجه مواجه خواهیم بود.

طبقات خویشاوندان نسبی مطابق با ماده 862 قانون مدنی به شرح ذیل میباشد:

طبقه اول : پدر و مادر و اولاد و اولاد اولاد تا هر اندازه که پایین روند

طبقه دوم : اجداد (جد و جده) تا هر قدر که بالا روند و برادر و خواهر و اولاد ایشان تا هر اندازه که پایین بروند

طبقه سوم : اعمام ( عمه و عمو) و اخوال (خاله و دایی) و اولاد ایشان تا هر قدر که پایین روند . اعمام و اخوال پدر و مادر و اولاد ایشان و سپس اعمام و اخوال جد و جده تا هر قدر که بالا روند و اولاد این اعمام و اخوال .

بعد از آشنایی با طبقات ، باید با معنای درجه آشنا شویم. درجه در واقع داخل هر طبقه مطرح میشود . اندازه نزدیکی نسبی شخص با خویشاوندان به کمک مفهوم درجه معین خواهد شد. به  عبارت دیگر هر نسل به معناب یک درجه است.

به عنوان مثال اولاد خویشاوند درجه یک و اولاد اولاد (نوه) خویشاوند درجه دو محسوب میشود.

ارث بری زوجه در عقد موقت

عقد نکاح در نظام حقوقی ایران به دو صورت دائم و موقت میباشد که تفاوت های بسیاری بین این دو وجود دارد ؛ از جمله لزوم تعیین مهریه , لزوم تعیین مدت , نحوه ی اختتام عقد نکاح و … .

یکی از مهمترین وجوه تمایز عقد نکاح دائم و موقت بحث نحوه ی ارث بری زوجه است.این موضوع بعد از قتل های ناشی از ازدواج موقت به طمع ارث اهمیت مضاعفی پیدا کرد.

حکم امر این است که زوجه ی موقت جزء وراث زوج نخواهد بود حتی درصورت وصیت زوج.

مهریه زوجه بعد از فوت زوج

یکی از پرتکرارترین سوالات در این زمینه این است که آیا بعد از فوت مرد ، زن میتواند مهریه خود را مطالبه کند ؟ یا اینکه تکلیف مهریه زن پس از فوت شوهر چیست؟

در صورتی که مردی قبل از پرداخت مهریه همسر خود فوت کند و اموالی از وی به جا مانده باشد ، زن میتواند پیش از سایر وراث مهریه خود را مطالبه کند. به  این معنی که حتی ممکن است بعد از وصول مهریه توسط زن سهم الارثی برای ورثه باقی نماند. مهریه ای که به این طریق دریافت میشود ارتباطی به سهم الارث زن نداشته و زن همچنان سهم الارث قانونی خود را از بقیه ترکه مطالبه خواهد کرد.

برای مشورت با کارشناسان در مورد ارث و … با وکیل تلفنی تماس بگیرید.

9099071782 

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد

نمونه منبع حقوقی: کانون وکلا

    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟