مهریه زوجه بعد از فوت زوج

مهریه زوجه بعد از فوت زوج

مهریه زوجه بعد از فوت زوج : بعد از فوت افراد مسئله ی تقسیم ترکه و ادای دیون و واجبات مالی فرد مطرح خواهد شد که از قوانین و مقررات مهم فقهی و قانونی در نظام حقوقی ایران میباشد.اما یکی از پرتکرارترین سوالات در این زمینه این است که آیا بعد از فوت مرد ، زن میتواند مهریه خود را مطالبه کند ؟ یا اینکه تکلیف مهریه زن پس از فوت شوهر چیست؟
در صورتی که مردی قبل از پرداخت مهریه همسر خود فوت کند و اموالی از وی به جا مانده باشد ، زن میتواند پیش از سایر وراث مهریه خود را مطالبه کند. به این معنی که حتی ممکن است بعد از وصول مهریه توسط زن سهم الارثی برای ورثه باقی نماند.
مهریه ای که به این طریق دریافت میشود ارتباطی به سهم الارث زن نداشته و زن همچنان سهم الارث قانونی خود را از بقیه ترکه مطالبه خواهد کرد.(مهریه زوجه بعد از فوت زوج)
زوجه ی متوفی برای وصول مهریه از ترکه شوهر متوفی خود لازم است اقدام به تنظیم دادخواست به طرفیت ورثه نموده و در دادگاه صالح اقامه دعوا نماید.
همچنین لازم به یادآوری است که حتی اگر پیش از وصول مهریه ، زن نیز از دنیا برود ورثه ی قانونی زن میتوانند مهریه او را دریافت کنند.
میزان سهم الارث زوجه نیز در دو فرض قابل بررسی میباشد.فرض اول آنکه زوج دارای فرزند یا فرزندانی باشد که در این صورت سهم الرث زوجه بیش از یک هشتم نخواهد بود. فرض دوم نیز در جایی ست که متوفی فرزندی نداشته یا فرزند او در زمان فوت پدر در قید حیات نبوده است که در این حالت سهم الارث زوجه یک چهارم ترکه خواهد بود.
برای طرح سوالات خود و آگاهی از جزئیات مسائل ارث و وصیت ، تفاوت ارث زوج و زوجه در صورتی که تنها وارث باشند و … با کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی تلفنی صدای وکلا تماس بگیرید.

نمونه منبع حقوقی:

کانون وکلا

مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:
021-44070277
    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟