نحوه تنظیم برگ دادخواست چگونه است؟

نحوه تنظیم برگ دادخواست چگونه است؟ بسیاری از افراد زمانی که می خواهند مشکل خود را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند، برای مثال می خواهند طرف قراردادشان را ملزم به انجام تعهدات کنند یا پولی را که به اشتباه واریز کرده اند پس بگیرند یا در پی مجازات سارق اموالشان و شخصی که آن ها را مورد توهین و فحاشی قرار داده هستند، می گویند که می خواهیم شکایت بنویسیم. علاوه بر افرادی که خود حقوقدان هستند، تعداد معدودی از افراد جامعه که با عالم حقوق سروکار دارند در مواردی می گویند می خواهیم برگ دادخواست بنویسیم. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که همیشه می گویید می خواهم شکایت بنویسم و آشنایی با دادخواست ندارید، با مطالعه متن زیر می توانید از این پس دادخواست را در جای خود و شکایت و شکواییه را نیز در جای خود به کار ببرید. اگر سوالی برایتان بی پاسخ ماند میتوانید از طریق گرفتن مشاوره حقوقی تلفنی از گروه حقوقی صدای وکلا به سوالات خود در ذهنتان پاسخگو باشید.
هنگامی که شخصی می‌خواهد علیه فرد دیگری اقامه دعوا کند، خواهان شناخته می‌شود و باید طرح دعوی خود را در برگ چاپی مخصوصی قید کند که به آن دادخواست می‌گویند؛ به عبارت دیگر دادخواست بیان ادعا نزد مراجع قضایی در اوراق مخصوص است و طبق ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی مدنی شروع رسیدگی در دادگاه مستلزم تقدیم دادخواست است.

انواع فرم های دادخواست

فرم دادخواست مخصوص دادگاه نخستین (مرحله بدوی)
فرم دادخواست مخصوص واخواهی
فرم دادخواست مخصوص شورای حل اختلاف
فرم دادخواست مخصوص دادگاه تجدید نظر
فرم دادخواست مخصوص فرجام خواهی
فرم دادخواست مخصوص دیوان عدالت اداری
برگ دادخواست یکی از برگ‌های قضایی در دادگاه‌ها است. دادخواست (در قدیم: عرضحال) شکوائیه‌ای است که به مراجع قضائی به صورت نوشتاری یا گفتاری عرضه می‌شود. دادخواست وسیله رسمی احقاق حق است که از طریق مراجعه به دادگاه‌ها صورت می‌گیرد. دادخواست نوشتاری به‌وسیله برگه‌ای به نام برگ دادخواست انجام می‌گیرد.

برگ دادخواست

برگ دادخواست می تواند توسط خود فرد ( خواهان ) یا توسط وکیل او تنظیم شود . قانون آیین دادرسی مدنی نیز در ماده ۵۱ مقرر کرده است که دادخواست بایستی شامل موارد زیر باشد.
نام و نام خانوادگی
نام پدر
سن
اقامتگاه
و حتی الامکان شغل خواهان
مشخصات وکیل نیز در صورتی که دادخواست توسط وکیل تنظیم شود ،می بایست درج شود.
نکته این که در صورتی که محل اقامت یا نشانی خوانده ( کسی که دعوایی بر علیه او مطرح شده است ) ، معلوم نباشد یا به عبارت دیگر خوانده مجهول المکان باشد، می بایست سه بار در روزنامه آگهی منتشر نمود و در صورتی که مراجعه ای صورت نگیرد ، دادگاه به صورت غیابی حکم صادر می کند.
علاوه بر درج مشخصات طرفین در دادخواست ، قسمت دیگر تعیین خواسته و بهای آن است که تعیین صحیح آن نقش مهمی در صدور حکم خواهد داشت. خواسته یا مالی است و یا غیر مالی ؛ برای مثال در صورتی که از شخصی طلبی داریم ، بایستی میزان و مبلغ آن را در دادخواست ذکر کنیم، همچنین اگر مردی که همسرش منزل را ترک کرده است ، باید در قسمت خواسته الزام به تمکین وی را درج کند.
 نحوه تنظیم برگ دادخواست چگونه است؟

نحوه تنظیم برگ دادخواست چگونه است؟

مجموعه صدای وکلا سعی دارد در کمترین زمان ممکن و با آرامش کامل شما را به یکی از کارشناسان حقوقی در رابطه با موضوع شما مرتبط کرده و با چند دقیقه مشاوره حقوقی تلفنی کمک حال شما باشد.
در ایران، دادگاه‌ها موظفند بدون عرضه دادخواست از سوی افراد ذینفع، به دعوی‌ها رسیدگی نکنند. دادخواست‌های دریافتی باید به زبان فارسی، به صورت کتبی بر روی برگ‌های چاپی ویژه‌ای تهیه شود. (در صورت فوریت می‌توان از برگه‌های معمولی نیز استفاده کرد). مشخصات خواهان، خوانده و خواسته باید در برگ دادخواست درج شود. برگ دادخواست می‌توانید همچنین دارای پیوست‌هایی باشد.
دادخواست با درخواست فرق دارد. دادخواست درخواستی است که در قالب و فرم ویژه‌ای به دادگاه عرضه می‌شود. دادخواست همچنین با اظهارنامه تفاوت دارد. اظهارنامه وسیله رسمی مطالبه حق است که از سوی ادارهء ثبت اسناد یا دفاتر دادگاه‌ها ابلاغ می‌شود ولی دادخواست را از راه مراجعه به دادگاه‌ها عرضه می‌کنند.

درخواست هایی که به تنظیم برگ دادخواست نیاز ندارند

درخواست تحریر ترکه
درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش
درخواست صدور صلح و سازش
درخواست تاخیر اجرای حکم
درخواست تعیین قیم
درخواست تقسیم ترکه یا ارث
درخواست تامین دلیل
درخواست صدور گواهی انحصار وراثت
درخواست مهروموم
درخواست ترکه
برای شناسایی عمل مجرمانه باید این نکته را در نظر داشت که عمل مجرمانه عملی است که طبق قانون مجازات اسلامی شناسایی شده ، یعنی در قانون مشخص شده است که در چه شرایطی می توان به عملی ، عنوان یک جرم خاص را داد. مانند قتل، کلاهبرداری، خیانت در امانت، جعل، فحاشی، توهین و …
به‌صورت یک قاعده کلی باید گفت بسیاری از مواردی که شما اقدام به شکایت کیفری می‌کنید، اگر موجب وارد آمدن خسارت به شاکی شده باشد، می‌توانید دعوای حقوقی نیز مطرح نمایید. اما خلاف آن صادق نیست. به این معنا که هر دعوای حقوقی را نمی‌توان به شکل یک شکایت کیفری مطرح نمود.
به‌عنوان نمونه، در ارتباط با چک ما در مقالات جداگانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای به تفصیل، به کیفری یا حقوقی بودن آن پرداختیم. در اینجا به اختصار ذکر می‌کنیم، تمامی چک‌هایی که با شرایط قانونی صادرشده‌اند قابلیت طرح دعوای حقوقی را دارند؛ ولی تنها زمانی می‌توان در رابطه با چک شکایت کیفری نمود که برخی شرایط خاص مثل به‌روز بودن چک و یا بدون تاریخ نبودن چک وجود داشته باشد.

نحوه تنظیم برگ دادخواست چگونه است؟

در شکایت کیفری به‌محض این که دادسرا یا دادگاه متهم را احضار نمایند و او در جلسه حاضر نشود امکان صدور حکم جلب به وجود می‌آید. علاوه بر آن متهم در صورت حضور ممکن است نیاز به وثیقه یا کفیل داشته باشد و در صورت صدور قرارهای تامین قضایی، موظف به اجرای آن‌هاست؛ در غیر اینصورت بازداشت می‌شود. در شکایت کیفری قاضی حتی می‌تواند در صورت عدم حضور شاهد حکم جلب او را صادر نماید.
رسیدگی‌های کیفری طولانی هستند این است که در مرحله دادسرا در صورت قبول صحت شکایت شاکی و مجرم شناخته شدن مشتکی‌عنه، هیچ مجازاتی برای متهم تعیین نمی‌شود. بلکه دادسرا صرفا به صدور کیفرخواست علیه متهم اقدام می‌نماید و از دادگاه می‌خواهد که به اتهامات متهم رسیدگی کند.
بنابراین درصورتی‌که بتوانید قاضی دادسرا را مجاب کنید که فردی که شما از او شکایت کرده‌اید مجرم است وارد مرحله دادگاه می شوید که در این مرحله درصورتی‌که قاضی نظر شما و قاضی دادسرا را بپذیرد، اقدام به صدور رای به مجازات متهم می‌کند. البته این آخر کار نیست و متهم می‌تواند از این رای، تجدیدنظرخواهی کند که باز هم پرونده به دادگاهی دیگر ارسال می‌شود تا نظر آن قضات نیز اعلام شود. بعد از پیروزی شما در این مرحله است که می‌توانید به مجازات متهم امیدوار باشید.

سوالات متداول

1- دادخواست را چه کسی تنظیم می کند ؟

دادخواست توسط خود فرد خواهان و یا وکیل او بایستی تنظیم شود.

2- اگر محل اقامت خوانده معلوم نباشد چکار باید کرد ؟

اگر خوانده مجهول المکان باید باید مراحلی همچون آگهی در روزنامه طی شود .

3- اسناد و مدارک را در کدام قسمت دادخواست باید بیان کرد ؟

پیوست های دادخواست قسمتی برای اسناد و مدارک و سایر ادله هستند.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تنظیم دادخواست و موضوعات حقوقی دیگر کارشناسان گروه صدای وکلا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی به سوالات شما عزیزان پاسخ دهند .
مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:
021-44070277
    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟