بخشیدن مهریه و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

در این مقاله میخواهیم درباره ی بخشیدن مهریه و هر آنچه باید در مورد آن بدانید بپردازیم: بخشیدن مهریه در طلاق یکی از موضوعات بحث برانگیزی است که هم در طول زندگی هم بعد از طلاق به دفعات مورد بحث قرار می‌گیرد. مهریه حق قانونی خانم است که می‌تواند هر زمان که بخواهد آن را درخواست کند. امکان بخشیدن مهریه در طلاق یا هر زمان از زندگی وجود دارد اما در بعضی شرایط حتی با وجود بخشیدن مهریه، خانم می‌تواند مهریه را دریافت کند. در این نوشته قصد داریم بیشتر با این پدیده و همچنین با شرایط طلاق غیابی آشنا شویم. اگر سوالی برایتان بی پاسخ ماند میتوانید از طریق گرفتن مشاوره حقوقی تلفنی از گروه حقوقی صدای وکلا به سوالات خود در ذهنتان پاسخگو باشید.
گرفتن مهریه پس از امضای دفتر ثبت ازدواج ممکن می‌شود. در صورتی که مهریه بخشیده نشود و آقا توان پرداخت آن را نداشته باشد خانم می‌تواند حکم جلب شوهر خود را بگیرد اما نبخشیدن مهریه به معنای تداوم و تهدیدی برای ادامه زندگی نیست. برای بخشیدن مهریه در طلاق خانم باید با داشتن مدارک شناسایی و عقدنامه همراه همسر خود به دفتر اسناد رسمی رفته و بذل مهریه را به صورت قانونی امضا و ثبت کند این کار به اجازه پدر او نیاز ندارد. جهت بذل مهریه خانم باید اهلیت داشته باشد یعنی در صحت عقل و سلامت به سر ببرد و سن او بالای ۱۸ سال باشد.
متن بخشیدن مهریه در دفترخانه ها وجود دارد و نیازی به تنظیم آن قبل از مراجعه وجود ندارد. کلماتی که در سند بخشیدن مهریه نوشته می‌شود بسیار اهمیت دارند از این رو لازم است هر سند به خوبی بررسی شود. بهتر است در این خصوص با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید. مجموعه صدای وکلا سعی دارد در کمترین زمان ممکن و با آرامش کامل شما را به یکی از کارشناسان حقوقی در رابطه با موضوع شما مرتبط کرده و با چند دقیقه مشاوره حقوقی تلفنی کمک حال شما باشد.

بخشش مهریه در طلاق یا قبل آن به چند روش انجام می‌شود؟

اگر خانم به آقا بگوید که من تو را از پرداخت مهریه مبرا می‌کنم همسر خود را برای همیشه از پرداخت مهریه آسوده کرده است. به این معنی است که آقا دیگر تکلیفی ندارد و دین او پرداخت شده است. در این حالت خانم امکان انصراف و پشیمانی را ندارد.
در شرایطی که خانم قصد طلاق دارد می‌تواند با بخشیدن مهریه خود طلاق را از آقا بخواهد به این صورت که مهریه یا بخشی از آن را بذل کرده و در عوض آقا را مجاب به طلاق می‌کند که به آن طلاق مبارات گفته می‌شود.
اگر خانم پس از طلاق مبارات و در زمان عده از بخشش مهریه منصرف شود آقا ملزم به پرداخت مهریه است و طلاق بی اثر می‌شود. وقتی خانم بگوید من مهریه را بخشیدم یا آن را به تو هبه کردم مانند هر هدیه دیگری قابل پس گرفتن است. در این حالت دین آقا به طور کامل از بین نمی‌رود و خانم می‌تواند دوباره مهریه خود را درخواست کند.
 بخشیدن مهریه و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

بخشیدن مهریه و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

اصطلاحات حقوقی و قانونی درباره بخشش مهریه

اگر خانم در سند “اقرار” کند که مهریه خود را دریافت کرده است دیگر امکان انکار و بازستانی مهریه خود را ندارد. خانمی که قصد بخشیدن مهریه خود را دارد باید برگه ای که پیش روی او قرار می‌گیرد را به درستی مطالعه کند چون اگر مهریه دریافت شده ذکر شود دیگر دینی بر گردن آقا نیست.
“ابرا” کلمه دیگری است که در سند استفاده می‌شود و به این معنی است که خانم از سهم خود گذشت است. اگر ابرا چه صورت عادی و چه رسمی امضا شود دیگر امکان برگشت ندارد و خانم ذمه آقا را از بدهکاری مبری ساخته است.
تنظیم سند به عنوان عقد صلح از مواردی است که پرداخت مهریه را برای همیشه از گردن آقا ساقط می‌کند. عقد صلح به این معنی است که خانم چیزی را دریافت کرده است و در عوض آن مهریه خود را بخشیده است.
در صورتی که خانم مهریه خود را در طلاق خلع “بذل” کند امکان گرفتن آن در ایام عده وجود دارد. اگر طلاق توافقی باشد خانم می‌تواند پشیمان شده و در زمان عده به دفترخانه ای که صیغه طلاق در آن جاری شده مراجعه کند و مهریه خود را مابذل کند. خواستن دوباره مهریه تنها در صورتی که خانم باکره یا یائسه نباشد امکان پذیر است.
“هبه” کلمه ای است که بین حقوقدانان اختلاف ایجاد کرده است،برخی معتقدند فرد مال هدیه کرده را نمی‌تواند پس بگیرد و برخی دیگر معتقدند امکان پس گرفتن آن وجود دارد.
اگر مهریه پس از عقد در برگه ای مابین زوجین کم یا زیاد شود ارزش قانونی ندارد و به نظر شورای نگهبان این سند غیر شرعی بوده و بلا اثر است.

کلماتی که در سند بخشش مهریه در طلاق ذکر می‌شوند:

اقرار: اگر خانم اقرار کند که مهریه خود را گرفته است دیگر دینی بر آقا نیست و خانم نمی‌تواند پشیمان شده و مهریه خود را بگیرد.
ابرا: با نوشتن این کلمه یعنی خانم سهم خود را بخشیده است و چیزی که با رضایت شخصی و در سلامت عقل بخشیده شود امکان برگشت ندارد.
هبه: نوشتن کلمه هبه دوگانگی قانونی ایجاد کرده است. گاهی آن را غیرقابل برگشت می‌دانند و گاهی خانم می‌تواند پشیمان شده و مهریه را دریافت کند.
عقد صلح: به معنای گرفتن چیزی به جای مهریه است و امکان انصراف ندارد.
بخشیدن مهریه در طلاق خلع: اگر خانم در طلاق توافقی مهریه خود را ببخشد و در زمان عده درخواست مابذل آن را دهد امکان گرفتن مهریه به شرط باکره یا یائسه نبودن خانم وجود دارد.

در چه شرایطی به خانم مهریه تعلق نمی‌گیرد؟

در صورتی که عقد بین آقا و خانم به هر دلیلی فسخ یا باطل شود و بین زوجین رابطه زناشویی برقرار نشده باشد مهریه ای به خانم تعلق نمی‌گیرد.
فقط در شرایطی که آقا توانایی برقراری رابطه زناشویی را نداشته و عقد به این دلیل باطل شده باشد مهریه به خانم پرداخت می‌شود.
در زمان عقد که رابطه زوجیت برقرار نشود نصف مهریه به خانم پرد اخت می‌شود و در صورت از بین رفتن دوشیزگی کل مهریه به خانم تعلق می‌گیرد.

بخشیدن مهریه در طلاق ازای حضانت دائم فرزند

طبق ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی نگهداری فرزند حق پدر و مادر است یعنی هر کدام از والدین حق حضانت کودک را دارند و نسبت به آن دارای تکلیف شرعی و قانونی هستند و براساس ماده ۱۱۶۹ قانون حضانت فرزند دختر و پسر تا ۷ سالگی با مادر است.
دختر تا ۹سالگی و پسر تا ۱۵ سالگی در سن حضانت هستند که پس از ۷سالگی تا سن مقرر باید نزد پدر خود زندگی کنند، پس از آن می‌توانند انتخاب کنند که دوست دارند با پدر خود زندگی کنند یا مادرشان.

قوانین مرتبط با بخشیدن مهریه در طلاق در مقابل حضانت فرزند:

ملاک دادگاه برای حضانت صلاح کودک است یعنی دادگاه تعیین می‌کند براساس مصلحت طفل، کدام والد واجد شرایط نگهداری است و کدام تنها حق ملاقات کودک را دارد.
پس با این وجود بخشیدن مهریه به حضانت کودک ربطی ندارد مگر اینکه قرارداد صلحی صورت گیرد به این معنی که پدر حتی با وجود از بین رفتن صلاحیت های مادر و اثبات آن نتواند حضانت دائم را از مادر بگیرد که البته این توافق با ماده ۱۱۶۸ و ۱۱۶۹ در تعارض است.
باید به این نکته توجه داشت که حق حضانت پدر ولایت است و اسقاطی نیست. ولایت حقی ذاتی است که قانون آن را به پدر و جد پدری بخشیده است و بخشش مهریه این حق را سلب نمی‌کند.
در قانون حق قابل اسقاط است ولی تکلیف قابل اسقاط نیست.
اگر پدر و مادر در طلاق توافقی بر حضانت کودک نزد یکی از والدین تا سن خاص توافق کرده باشند و دادگاه پس از مدتی تشخیص دهد این حضانت به صلاح کودک نیست می‌تواند دستور تعیین ناظر یا سلب حضانت را صادر کند.

حضانت کودک حق است یا تکلیف؟

با توجه به نظریه حقوق خانواده گرچه دادگاه می‌پذیرد طبق تواق حضانت فرزند به یکی از والدین داده شود ولی هیچ یک از والدین نمی‌تواند از خود در مورد حضانت فرزند اسقاط کنند حضانت هم حق است و هم تکلیف. باید دانست از آنجایی که پدر حق ولایت دارد و در صورت حضانت کودک با مادر تکلیف بر او نهاده می‌شود مادر حق اسقاط را ندارند. همانطور که در بالا گفته شد تکلیف قابل اسقاط نیست و از جایی که مسئولیت نگهداری تکلیف است اسقاط نمی‌شود.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بخشیدن مهریه و موضوعات حقوقی دیگر کارشناسان گروه صدای وکلا نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی به سوالات شما عزیزان پاسخ دهند .
مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:
021-44070277
    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟