جهت مشاوره حقوقی و قبل از هر اقدام حقوقی ،با ما تماس حاصل فرمایید و پیگیری پرونده های حقوقی ، کیفری ، خانواده و همچنین تنظیم دادخواست ، اظهار نامه و لایحه را از ما بخواهید

وکیل مهریه

وکیل مهریه: ممکن است بسیاری از افراد به دلیل اختلاف پیش آمده با همسران اقدام به مطالبه مهریه خود با مراجعه به وکیل مهریه کنند. از این رو بسیار مهم است که اطلاعاتی درباره مهریه و نحوه درخواست آن داشته باشیم. بر طبق دانسته های اکثر افراد مهریه مالی است که به دنبال نکاح که بین زن و مرد جاری می شود به‌ عنوان یک حق برای زوجه منظور می‌گردد، و مرد ملزم است که نسبت به پرداخت نسبت به پرداخت مهریه از زمان جاری شدن عقد مبادرت ورزد. در اکثر مواقع مهریه به‌عنوان یک وجه‌الضمان عاطفی در شناخته می شود و تا زمانی که بین زوجین اختلافی پیش نیاید به اجرا گذارده نمی‌شود. اگر سوالی برایتان بی پاسخ ماند میتوانید از طریق گرفتن مشاوره حقوقی تلفنی از گروه حقوقی صدای وکلا به سوالات خود در ذهنتان پاسخگو باشید.

مهریه باید میان مسلمانان مالیت داشته باشد

این بدان معناست که نمی توان شراب را برای مهریه انتخاب کرد. از طرفی مهریه باید مشخص و معین باشد اعم از طلا و سکه و اموال منقول و غیرمنقول با ذکر تعداد و مشخصات. برای مثال نمی توان خانه ای که قرار است در آینده خریداری شود را به عنوان مهریه در نظر گرفت.

راه های درخواست مهریه

از طریق اداره ثبت و از طریق مراجع قانونی پیگیری مطالبه گردد در این مرحله زن می تواند به کمک وکیل مهریه می تواند مراحل قانونی مطالبه مهریه را سریع تر بگذراند.

قوانین مهریه

مهریه یک سند لازم الجرا است و این موضوع از آن رو اتفاق می افتد که در سند رسمی ازوداج ثبت می شود. در این صورت مزایای بسیاری می تواند داشته باشد که از آن جمله این است که لزومی برای اقدام از طریق دادگاه وجود ندارد بدین ترتیب که فرد می تواند از طریق دفتر خانه تنظیم سند ازدواج و گرفتن اجراییه و مراجعه به اداره اجرای اسناد رسمی ثبت مهریه را به اجرا بگذارد. در نتیجه مهریه را با توجه به آنکه جز اسناد لازم الاجرا است می توان هم از طریق اداره ثبت و هم از طریق دادگاه حقوقی قابل وصول و دست یابی است. مجموعه صدای وکلا سعی دارد در کمترین زمان ممکن و با آرامش کامل شما را به یکی از کارشناسان حقوقی در رابطه با موضوع شما مرتبط کرده و با چند دقیقه مشاوره حقوقی تلفنی کمک حال شما باشد.

با وجود این در بسیاری از موارد افراد برای مطالبه و وصول مهریه خود با مراجعه به وکیل مهریه از طریق دادگاه حقوقی اقدام می کنند. در اینصورت زن می تواند از طریق دادگاه محل سکونت خود دادخواست مطالبه مهریه خود را ارئه دهد که پس از گذراندن مراحل قانونی و طرح دعاوی زوج باید اقدام به پرداخت مهریه کند. البته این موضوع به عوامل دیگری وابسته است.

مهریه بر دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه است. در صورتی که مهریه عندالاستطاعه باشد، زوج تنها در صورتی که توانایی مالی داشته باشد باید مهریه را پرداخت کند و در صورتی که نداشته باشد زن نمی تواند آن پول را از او طلب کند. اما در عندالمطالبه بودن مهریه چه مرد دارا باشد چه ندار ملزم به پرداخت مهریه است و هیچ دلیلی برای نپرداختن مهریه وجود ندارد.

 وکیل مهریه

وکیل مهریه

شرایط مالی که می تواند مهریه قرار گیرد:

مالیت داشتن:

مالیت داشتن بدان معناست که مال ارزش اقتصادی داشته باشد و امکان خرید و فروش آن وجود داشته باشد. این موضوع در رابطه با مواردی همچون کالاهای تجاری ، خودرو، زینت آلات،طلا، سکه و … صدق می کند.

قابل تملیک بودن:

زوج باید مالی را به عنوان مهریه مشخص کند که مالک آن باشد، از این رو اموال عمومی یا مال موقوفه را نمی توان به عنوان مهریه معرفی کرد. به این معناست که مال باید به صورتی باشد که زن بلافاصله بعد از عقد نکاح بتواند مالک آن شود.

معین بودن:

تعیین دقیق مهریه است مانند آنکه مهریه دقیقا کدام خانه یا وسیله است.

معلوم بودن:

در هنگام تعیین مهریه باید مقدار، جنس و وصف مهر معلوم باشد و قابلیت تعیین داشته باشد. در این مورد می توانید از وکیل مهریه صدای وکلا درباره جزئیات این امرمشاوره حقوقی بگیرید.

معلوم شدن مهریه بدان معناست که برای طرفین، به وسیله مشاهده تعیین آن ممکن باشد. در صورتی که مقدار مهریه با مشاهده معلوم نباشد باید ببا استفاده از وسایل خاص وزن، عدد،مساحت و … معین شود. با تمام این اوصاف اگر مورد نامعلومی به عنوان مهر در نظر گرفته شود، یا آنکه مهر مالیت نداشته باشد، با توجه به قوانین مدنی عقد باطل نخواهد شد و فقط مهر باطل می شود.در این صورت شرایط مانند زمانی است که حین عقد مهر مشخص نشده باشد و بایستی مهرالمثل تعیین گردد.

قابل تسلیم بودن:

مهریه باید قابل تسلیم شدن به زن باشد. تعیین مهریه ای که پنهان باشد یا نتوان به آن دسترسی پیدا کرد نمی تواند به عنوان مهریه تعیین شود.

منفعت مشروع و عاقلانه داشتن:

از موارد دیگری که باعث تعیین مهرالمثل می شود آن است که نباید مهریه از مواردی باشد که قانون یا احکام شرعی فروش، استعمال و یا مالکیت آن را ممنوع و غیرقانونی کرده باشد. مانند مواد مخدر، مشروبات الکلی و غیره. در این صورت نکاح صحیح تلقی شده اما مهرالمثل تعیین می شود.

اختیار تعیین مهریه:

زوجین:

زوجین هر دو باید از میزان مهریه رضایت داشته باشند و در مورد آن رضایت خود را اعلام کنند.

شخص ثالث:

اختیار تعیین میزان مهریه تنها نمی تواند منحصر به زوجین باشد بلکه علاوه بر زوجین، ممکن است به عهده شخص ثالث هم گذاشته شود. امکان دارد اختیار تعیین مهر به شوهر یا شخص ثالثی داده شود. در این صورت، شوهر یا شخص ثالث این حق را دارد که مهر را هر قدر بخواهد تعیین کند. شخص ثالث به عنوان داور توسط طرفین تعیین می شود و هیچ یک از دو طرف حق عزل وی را بدون هماهنگی با طرف دیگر ندارد.

نکته: این امکان وجود دارد که پرداخت مهر به عهده شخص ثالث قرار گیرد. در این صورت همچنان شوهر ملزم به دادن مهریه است و ثالث تنها در حکم ضامن است.

شوهر:

اگر اختیار تعیین مهر به عهده شوهر گذاشته شود، وی می تواند هر مبلغی که بخواهد را معین کند.

زن:

اگر اختیار تعیین مهر به زن داده شود، زن تنها می تواند کمتر از مهرالمثل مهریه را معین نماید.

 برا ی مشاوره از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071782 با ما تماس بگیرید.

مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:
021-44070277
    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟