آیا مهریه زندان دارد؟ قانون جدید مهریه

آیا مهریه زندان دارد؟ قانون جدید مهریه

آیا مهریه زندان دارد؟ قانون جدید مهریه ، با توجه به اخباری که اخیرا از طریق سایت های خبری و سایر وسایل ارتباط جمعی به گوش مردم رسیده برای بسیاری این سوال مطرح شده است که آیا مهریه دیگر زندان ندارد؟ یا اینکه قانون جدید در مورد مهریه چیست؟
مهریه مالی ست که مرد موظف است به زن بپردازد و معمولا در زمان عقد تعیین میشود. مهریه را به دو صورت میتوان تعیین کرد ؛ یکی اینکه مرد میتواند مال معینی را مهر همسر خود قرار دهد و چناچه زوجه با این امر موافق باشد مال معین به مالکیت زوجه در خواهد آمد. البته این مال نیز باید ویژگی هایی داشته باشد از جمله اینکه ملک زوج باشد و الا غیرنافذ است و نیاز به تنفیذ مالک مال خواهد داشت.
اما در اغلب موارد مهریه مال معین نیست بلکه به صورت مبلغی پول ، طلا و در اکثر موارد تعداد مشخصی سکه طلا میباشد. در این حالت مهریه دینی ست بر ذمه زوج . زوجه طلبکار محسوب شده و چون طلب او مستند به سند رسمی نکاحیه میباشد میتواند از طریق اجرای ثبت اقدام به مطالبه مهریه خود کند.(آیا مهریه زندان دارد؟ قانون جدید مهریه)
نکته اول آنکه مهریه بالای 110 عدد سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن زندان ندارد. به این معنا که مهریه تا 110 سکه یا معادل آن با ضمانت اجرای جلب همراه خواهد بود اما بیشتر از این مبلغ و در صورتی که زوجه نتواند مالی از زوج معرفی کند امکان جلب زوج وجود ندارد.
در صورتی که زوج توانایی مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد یک ماه مهلت دارد که با تنظیم دادخواست اعسار و تقدیم آن به دادگاه ادعای اعسار خود را مطرح کند. بعد از اثبات اعسار چنانچه زوج پیش پرداخت مهریه و یا اقساط آن را پرداخت نکند امکان جلب مطرح خواهد شد.
چنانچه پاسخ پرسش خود را دریافت نکرده اید و یا برای طرح پرسش های حقوقی خود با کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی تلفنی صدای وکلا تماس بگیرید.

نمونه منبع حقوقی:

کانون وکلا

مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:
021-44070277
    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟