حضانت

مفهوم و ماهیت حضانت در نظام حقوقی ما نگاهداری و تربیت اطفال در باب دوم از کتاب هشتم جلد دوم قانون مدنی و همچنین در موادی از قانون حمایت خانواده 1353 و 1391 و برخی قوانین خاص مورد بررسی قرار گرفته است که بیشتر احکام آن مبتنی بر فقه امامیه میباشد.

چه کسانی عهده دار حضانت میشوند؟

در ابتدا باید حضانت را حق و تکلیف قانونی و شرعی پدر و مادر طفل بدانیم. اما در مورد اینکه کدام یک از پدر و مادر دارای اولویت هستند بین فقها محل اختلاف است.

در ابتدا قانون مدنی نظر مشهور در فقه را پذیرفته بود و مقرر میداشت: “برای نگاهداری طفل , مادر تا دو سال از تاریخ ولادت او اولویت خواهد داشت. پس از انقضای این مدت حضانت با پدر است , مگر نسبت به اطفال اناث که تا سال هفتم حضانت آنها با مادر خواهد بود. “

نفقه

به علت عدم تطابق این حکم با واقعیت های روز جامعه بعد از کش و قوس میان مجلس و شورای نگهبان , سرانجام در مجمع تشخیص مصلحت نظام این ماده به صورت ذیل اصلاح شد :

“برای حضانت و نگهداری طفلی که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی میکنند مادر تا سن 7 سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است. “

همچنین ماده 1173 اصلاحی قانون مدنی مقرر میدارد : ” هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست صحت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد محکمه میتواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند اتخاذ کند.

در قانون مدنی و سایر قوانین مرتبط تعریفی از اصطلاح حضانت ارائه نشده است البته برخی فقها تعاریفی برای آن ارائه کرده اند.در واقع حضانت را میتوان مراقبت از طفل دانست که این مراقبت شامل مواردی از جمله نگاهداری او و تنظیم روابط او با جامعه و دیگر افراد نیز میشود که همه این موارد با رعایت حق ملاقات برای خویشاوندان نزدیک طفل میباشد.

اهمیت حضانت

اهمیت مسئله حضانت ، موضوع واضحی ست که نیازی به دلیل و برهان ندارد و اهمیت تربیت کودکان و تاثیر آن در آینده ی جامعه بر هیچکس پوشیده نیست. به همین جهت است که قانون گزار به این موضوع توجه خاصی داشته است.

حضانت

حضانت حق است یا تکلیف؟

اینکه حضانت حق محض به شمار میرود یا اینکه هم حق است و هم تکلیف در فقه امامیه محل بحث و اختلاف است.گروهی از فقها معتقدند حضانت , حق فردی و در نتیجه قابل اسقاط است.برخی دیگر حضانت را از سوی مادر قابل اسقاط میدانند و نظر گروه سوم بر این است که حضانت , هم حق است و هم تکلیف.

در قانون مدنی ایران نظر گروه سوم مورد تایید قرار گرفته است در همین راستا ماده 1168 قانون مدنی مقرر میدارد : “نگاهداری اطفال هم حق و هم تکلیف ابوین است. “

این امر در قانون حمایت خانواده 1353 نیز مورد تاکید قرار گرفته است و این قانون به دادگاه اختیار داده است که پدر یا مادر را به قبول حضانت ملزم کند.قانون جدید حمایت خانواده نیز برای استنکاف مسئول حضانت از ایفای تکالیف قانونی خود ضمانت اجرای کیفری در نظر گرفته است.

قطعا همین دیدگاه که در نظام حقوقی ما تایید شده است بهتر میتواند ضامن منافع طفل بعد از وقوع طلاق والدین باشد.

مشاوره حقوقی تلفنی

(با تلفن ثابت)

مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:

9099071782

مشاوره حقوقی

گروه مشاوره حقوقی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

پرسش و پاسخ حقوقی

در صورتی که تمایل دارید از مشاورین و وکلا (صدای وکلا) سوال خود را به صورت متنی یا صوتی (واتساپ)مطرح کنید و پاسخ خود را در کمترین زمان ممکن دریافت کنید کافیست با خرید تعرفه های موجود در سایت اقدام نمایید و تماس خود را انجام دهید

جهت رزرو مشاوره حقوقی تلفنی اطلاعات خود را وارد نمایید

به راحتی میتوانید مشاوره حقوقی خود را رزرو کنید تا مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس حاصل کنند

مشاوران در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند

گروه حقوقی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

 

امروزه با توجه به اهمیت مشاوره و آگاهی از مراحل حقوقی داشتن یک مشاور یا وکیل تلفنی در تمام ساعات شبانه روز که در دسترس شما باشد واجب و ضروری میباشد.

 

بنابر این مجموعه ما سعی دارد با صرفه جویی در زمان و هزینه  با راحت ترین راه ارتباطی شما را به یکی از کارشناسان حقوقی مرتبط کرده و با چند دقیقه مکالمه حقوقی تلفنی آگاهی لازم را نسبت به مسائل خود به دست آورید. 

 

چرا صدای وکلا را انتخاب کنیم؟

تخصص

صرفه جویی در هزینه

صرفه جویی در زمان

هزینه حضانت بر عهده چه کسی ست؟

بعد از تعیین شخص عهده دار حضانت مسئله ای مطرح خواهد شد تحت این عنوان که هزینه های حضانت بر عهده چه کسی خواهد بود؟ به عبارت دیگر مخارج زندگی طفل  بر عهده چه کسی خواهد بود؟

در قوانین ایران حکم صریحی درمورد هزینه های حضارت یافت نمیشود.

گروهی از اساتید و حقوقدانان معتقدند هزینه حضانت جزئی از نفقه محسوب میشود و ماهیت جداگانه ای ندارد.

اما از برخی مواد قانون مدنی استنباط میشود که هزینه حضانت , غیر از نفقه است.

در مورد موضوع مورد بحث دو ماده ی مرتبط در قانون مدنی به چشم میخورد . مواد 1199 و 1172 که به ترتیب مقرر میدارند :

“نفقه اولاد بر عهده پدر است , پس از فوت پدر یا عدم قدرت او  به انفاق , بر عهده اجداد پدری است با رعایت الاقرب فالاقرب ؛ در صورت نبودن پدر و اجداد و یا عدم قدرت آنها , نفقه بر عهده مادر است. هرگاه مادر هم زنده و یا قادر به انفاق نباشد , با رعایت الاقرب فالاقرب , به عهده اجداد و جدات مادری و جدات پدری واجب النفقه است ؛ و اگر چند نفر از اجداد و جدات مزبور از حیث درجه اقربیت مساوی باشند ؛ نفقه را باید به حصه مساوی تادیه کنند. “

“هیچ یک از ابوین حق ندارند در مدتی که حضانت طفل به عهده آن هاست از نگاهداری او امتناع کند ، در صورت امتناع یکی از ابوین ، حاکم باید به تقاضای مدعی العموم ،  نگاهداری طفل را به هریک از ابوین که حضانت بر عهده اوست ، الزام کند و در صورتی که الزام ممکن یا موثر نباشد ، حضانت را به خرج پدر و هرگاه پدر فوت شده باشد ، به خرج مادر تامین کند. “

موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است :

1-اعتیاد زیان آور به الکل , مواد مخدر و قمار

2-اشتهار به فساد اخلاق و فحشا

3-ابتلا به بیماری های روانی با تشخیص پزشکی قانونی

4-سو استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشا , تکدی گری و قاچاق

5-تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف “

شرایط حضانت چیست؟

شرایطی که طبق قانون برای واگذاری حضانت ضروری است به شرح ذیل میباشد :

1-بلوغ

2-عقل

3-توانایی عملی

4-شایستگی اخلاقی

5-اسلام

همچنین بروز برخی موارد موجب سلب حضانت خواهد بود.احراز ویژگی های یاد شده هم برای اعطای حضانت ضروری شمرده میشود و هم برای استمرار آن.

حضانت فرزندان در طلاق توافقی

صرف نظر از حکم قانون در خصوص حضانت فرزندان پس از طلاق , زوجینی که به طریق توافقی از یکدیگر جدا میشوند میتوانند هر تصمیمی در مورد سرپرستی فرزندان خود بگیرند مثل اینکه حضانت نوزاد را به پدر بدهند یا حضانت فرزند بالای هفت سال را به مادر . البته واگذاری سرپرستی فرزندان به یکی از والدین مانع ملاقات دیگری با او نخواهد بود.

جهت کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر مشاوره تخصصی خود را دریافت نمایید.

 تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد 

82 17 907 909

    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟