جهت مشاوره حقوقی و قبل از هر اقدام حقوقی ،با ما تماس حاصل فرمایید و پیگیری پرونده های حقوقی ، کیفری ، خانواده و همچنین تنظیم دادخواست ، اظهار نامه و لایحه را از ما بخواهید

حقوق زن در طلاق توافقی چیست؟

حضانت حق است یا تکلیف؟

در این محتوا می خواهیم بدانیم که حضانت حق است یا تکلیف؟ اینکه حضانت حق محض به شمار میرود یا اینکه هم حق است و هم تکلیف در فقه امامیه محل بحث و اختلاف است.گروهی از فقها معتقدند حضانت , حق فردی و در نتیجه قابل اسقاط است.برخی دیگر حضانت را از سوی مادر قابل اسقاط میدانند و نظر گروه سوم بر این است که حضانت , هم حق است و هم تکلیف.
در قانون مدنی ایران نظر گروه سوم مورد تایید قرار گرفته است در همین راستا ماده 1168 قانون مدنی مقرر میدارد : “نگاهداری اطفال هم حق و هم تکلیف ابوین است. ” ما سعی کردیم در مقاله ی حضانت حق است یا تکلیف؟ کمی از ابهامات شما را برطرف کنیم.
این امر در قانون حمایت خانواده 1353 نیز مورد تاکید قرار گرفته است و این قانون به دادگاه اختیار داده است که پدر یا مادر را به قبول حضانت ملزم کند.قانون جدید حمایت خانواده نیز برای استنکاف مسئول حضانت از ایفای تکالیف قانونی خود ضمانت اجرای کیفری در نظر گرفته است.
قطعا همین دیدگاه که در نظام حقوقی ما تایید شده است بهتر میتواند ضامن منافع طفل بعد از وقوع طلاق والدین باشد.
بر نظریات مختلف در مورد حضانت در فقه امامیه که به اختصار مورد اشاره قرار گرفت فایده های عملی نیز بار میشود. بر پذیرش نظریه سوم آثاری بار خواهد شد من جمله اینکه کسی که در دادگاه عهده دار حضانت شود نمیتواند آن را اسقاط کند یا به دیگری منتقل کند. در طلاق خلع حضانت را نمیتوان به عنوان عوض در برابر طلاق قرار داد و همچنین عهده دار حضانت نمیتواند از این باب درخواست مطالبه اجرت کند ؛ زیرا در برابر انجام وظیفه اجرتی به شخص تعلق نخواهد گرفت.

موسسه صدای وکلا با استفاده از مشاورین و کارشناسان حقوقی تمامی سوالات و پرسش های در زمینه ی مشاوره حقوقی شما را پاسخ می دهد.

شما می توانید از طریق تلفن ثابت با شماره گیری شماره 9099071782  از مشاورین ما سوالات مربوط به حضانت و اینکه حضانت حق است یا تکلیف؟ و می تواند اسقاط شود یا خیر؟ را از موسسه صدای وکلا بخواهید.

وکلا و کارشناسان صدای وکلا آماده هستند تا به شما خدمات اراده دهند.

برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی , تنظیم دادخواست دعاوی و … با مرکز مشاوره صدای وکلا تماس گرفته و همچنین می توانید تعرفه های ما را در انتهای صفحه نگاه کنید.

برخی سایت های حقوقی:

لینک سایت قوه قضاییه . کلیک کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:
021-44070277
    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟