مطالبه چک

انواع چک چیست ؟ در نظام حقوقی ایران چهار نوع چک وجود دارد:

1.چک های عادی

2.چک های تایید شده

3.چک های تضمین شده

4.چک های مسافرتی

چک

در ادامه عنوان انواع چک چیست میخواهیم آن ها را شرح دهیم

چک عادی چکی ست که اشخاص عهده بانک ها به حساب جاری خود صادر میکنند و دارنده ی این چک تضمینی ندارد مگر اعتبار صادرکننده نزد بانک محال علیه.

چک تایید شده چکی ست که اشخاص عهده بانک ها به حساب جاری خود صادر و توسط بانک محال علیه پرداخت وجه آن تایید می شود.

چک تضمین شده چکی ست که توسط بانک به عهده همان بانک به درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین شده است.

چک مسافرتی نیز چکی ست که توسط بانک صادر و وجه آن در هریک از شعب آن بانک یا توسط نمایندگان و کارگزاران آن بانک پرداخت میگردد.

البته در قانون جدید صدور چک مصوب 1397 چک موردی و الکترونیکی نیز پیش بینی شده است که از نوآوری های قانون جدید صدور چک میباشد.

نحوه‌ی مطرح نمودن دعوای حقوقی چک برگشتی

دارنده‌ی چک می‌تواند به برای مطالبه‌ مبلغ چک، اقدام به تنظیم  دادخواست علیه صادرکننده به دادگاه عمومی محل انجام معامله یا اقامتگاه صادرکننده‌ی چک (خوانده) کند. دارنده‌ی چک باید با مراجعه به سایت قوه قضاییه در تهران و شهرستان‌هایی که سامانه الکترونیک قوه قضاییه راه‌اندازی شده است و با مراجعه به دادگاه در حوزه‌هایی که این سامانه راه‌اندازی نشده است و الصاق تمبر قانونی به آن، مراحل اولیه را تکمیل و طرح دعوا نماید.
البته دارنده‌ی چک‌هایی که مبلغ آن‌ها تا ۲۰۰ میلیون ریال است، می‌بایست همراه با مدارک به واحد ارجاع حل اختلاف واقع در شهر یا استان مربوطه مراجعه کند تا بعد از ارجاع مدارک به شعبه‌ی صالح (اقامتگاه خوانده)، رسیدگی توسط شعبه‌ی حل اختلاف آغاز شود.بنابراین بر روی کلمه تنظیم دادخواست کلیک کنید.

چه زمانی می‌توان یک چک را برگشت زد؟

یکی از مهمترین مسائلی که باید بدانیم این است که چه زمانی می‌توان یک چک را برگشت زد. زمانیکه دارنده‌ی چک با یکی از موارد زیر رو به رو شد، می‌تواند چک را برگشت زند:

۱)  عدم موجودی در حساب و یا کافی نبودن آن به ادنزه وجه چک.
۲) از طرف صاحب حساب صدور و پرداخت وجه چک  به بانک دستور صادر نشده باشد.
۳) نقص چک و یا تحریر به صورت نادرست از قبیل: عدم نطابق امضاء، اختلاف در مطالب چک، قلم خوردگی و … .
۴) چک از حسابی که مسدود (بسته) است صادر شده باشد.

مشاوره حقوقی تلفنی

(با تلفن ثابت)

مشاوره حقوقی به روش بسیار ساده و راحت تنها با تماس با شماره:

9099071782

مشاوره حقوقی

گروه مشاوره حقوقی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

پرسش و پاسخ حقوقی

در صورتی که تمایل دارید از مشاورین و وکلا (صدای وکلا) سوال خود را به صورت متنی یا صوتی (واتساپ)مطرح کنید و پاسخ خود را در کمترین زمان ممکن دریافت کنید کافیست با خرید تعرفه های موجود در سایت اقدام نمایید و تماس خود را انجام دهید

جهت رزرو مشاوره حقوقی تلفنی اطلاعات خود را وارد نمایید

به راحتی میتوانید مشاوره حقوقی خود را رزرو کنید تا مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس حاصل کنند

مشاوران در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند

گروه حقوقی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

 

امروزه با توجه به اهمیت مشاوره و آگاهی از مراحل حقوقی داشتن یک مشاور یا وکیل تلفنی در تمام ساعات شبانه روز که در دسترس شما باشد واجب و ضروری میباشد.

 

بنابر این مجموعه ما سعی دارد با صرفه جویی در زمان و هزینه  با راحت ترین راه ارتباطی شما را به یکی از کارشناسان حقوقی مرتبط کرده و با چند دقیقه مکالمه حقوقی تلفنی آگاهی لازم را نسبت به مسائل خود به دست آورید. 

 

چرا صدای وکلا را انتخاب کنیم؟

تخصص

صرفه جویی در هزینه

صرفه جویی در زمان

روش های پیشگیری جعل چک چیست؟

دیراین مقاله میخواهیم به این موضوع بپردازیم که روش های پیشگیری جعل چک چیست و یکی از مشکلات استفاده از چک به عنوان وسیله پرداخت , امکان جعل امضاء ست که البته برای با رعایت مواردی میتوان تا حدود زیادی از این اتفاق پیشگیری کرد:

1-لازم است امضایی که برای دسته چکتان استفاده میکنید از امضا معمولی شما متفاوت باشد ,بدینوسیله تعداد افراد کمتری امضاء شما را میبینند و امکان جعل امضاء کمتر خواهد شد.

2-برای نوشتن و امضاء چک از خودکاری خاص استفاده کنید.

3-امضایی را برگزینید که به راحتی قابل جعل کردن نباشد.البته امضاهای خیلی پیچیده نیز مشکلات خاص خود را دارند از جمله اینکه تعیین اصالت آن مشکل خواهد بود.

4-دسته چک خود را دور از دسترس سایرین قرار دهید به گونه ای که فقط خودتان امکان دسترسی به آن را داشته باشید.

 

در ادامه توضیح این عنوان که روش های پیشگیری جعل چک چیست مشاوره حقوقی در تمام زمینه های مرتبط با قوانین به شما کمک میکند تا با اطمینان قدم برداشته و در مسیر درست حرکت کنید…

بنابراین بهتر است تا در مورد مشکلات خود به یک متخصص در مسائل حقوقی (وکیل و مشاور حقوقی) اعتماد کرده و پرونده خود را به ایشان بسپارید.برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد نحوه صحیح نوشتن چک ، روش های پیشگیری از جعل چک ، مهلت برگشت زدن چک ، نحوه انتقال چک ، تعقیب کیفری صادرکننده چک و … با کارشناسان ما در مرکز مشاوره حقوقی تلفنی صدای وکلا تماس بگیرید

جهت کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر مشاوره تخصصی خود را دریافت نمایید.

تماس از طریق تلفن ثابت به خط 82 17 907 909 

 همچنین میتوانید به صورت آنلاین از مشاوره حقوقی ما بهرمند گردید.

    سبد خرید
    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟