حق ملاقات فرزند پس از طلاق

حق ملاقات فرزند پس از طلاق

حق ملاقات فرزند پس از طلاق : وقوع جدایی و طلاق میان والدین در اغلب موارد باعث ورود ضررهای عاطفی و روحی به فرزند مشترک آنها میشود . به همین جهت قانونگزار با تدوین قوانین و مقررات در مورد حضانت پس از طلاق سعی داشته است تا حد امکان از ورود لطمات روحی بیشتر به طفل جلوگیری کند. فرزندان هم به مادر نیازمند هستند هم به پدر. اما وقوع طلاق میان والدین , امروز بسیاری از اطفال را از نعمت داشتن این هردو در کنار هم محروم کرده است.
واگذاری حضانت طفل به یکی از والدین بعد از طلاق به معنای جدایی کامل و همیشگی از دیگری نیست زیرا حق ملاقات با طفل از حقوق ذاتی و اولیه پدر و مادر است و ممانعت از این دیدارها قطعا باعث ایراد صدمات روحی و عاطفی خواهد بود. به همین جهت والدی که عهده دار حضانت میشود نمیتواند از دیدار و معاشرت طفل با والد دیگر و اقوام طفل جلوگیری به عمل آورد.
البته حق ملاقات در قانون مدنی فقط برای والدین شناخته شده است اما حتما این حق منحصر به والدین نمیباشد.
قانون در ماده 14 قانون حمایت خانواده 1353 برای کسی که نگهداری طفل را بر عهده دارد و مانع ملاقات طفل با دارندگان حق ملاقات میشود ضمانت اجرا نیز پیش بینی کرده است.
در مواردی که والدین ضمن طلاق توافقی در مورد حضانت اطفال نیز توافق میکنند دادگاه میتواند در موضوع توافق ورود کرده و چنانچه توافق مزبور را خلاف مصلحت طفل بداند , تصمیم مقتضی را اتخاذ کند.(مستندا به ماده 41 قانون جدید حمایت خانواده)

حق ملاقات فرزند پس از طلاق

برای دریافت پاسخ پرسش های خود درمورد ضمانت اجرای ممانعت از ملاقات فرزند , افراد ذی نفع که حق ملاقات طفل رادارند , عوامل موثر در بی اعتباری توافق ضمن طلاق توافقی , ملاک های تعیین مصلحت طفل و … با مرکز مشاوره حقوقی تلفنی صدای وکلا تماس بگیرید.
همچنین شما میتوانید جهت تنظیم دادخواست خود به صورت آنلاین یا روش ها دیگر اقدام کرده و از دیگر خدمات ما نیز بهرمند گردید.
    سبد خرید