صدای وکلا

مشاوره تلفنی حقوقی : 9099071782

تماس از طریق تلفن ثابت سراسر کشور بدون گرفتن کد

گروه حقوقی صدای وکلا با بهره گیری از مشاوران و وکلای با تجربه و متخصص و با هدف حل تمامی مشکلات حقوقی شما آماده ی مشاوره در تمام ساعات روز به صورت تلفنی و حضوری میباشد. لذا شما میتوانید با یک تماس به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

امروزه با توجه به اهمیت مشاوره و آگاهی از مراحل حقوقی داشتن یک مشاور یا وکیل تلفنی در تمام ساعات شبانه روز که در دسترس شما باشد واجب و ضروری میباشد.

بنابر این مجموعه ما سعی دارد با صرفه جویی در زمان و هزینه شما با راحت ترین راه ارتباطی شما را به یکی از کارشناسان حقوقی مرتبط با مشکل حقوقی شما متصل کرده و با چند دقیقه مکالمه تلفنی آگاهی لازم را نسبت به مسائل خود به دست آورید. 

تماس از طریق تلفن ثابت سراسر کشور بدون گرفتن کد :

9099071782

در پاسخ به این سوال که سفته چیست باید گفت: در نظام حقوقی ایران سفته نیز در کنار برات و چک ، یکی از اسناد تجاری ست که به موجب آن صادرکننده بدهکار دارنده محسوب میشود.

ماده 307 قانون تجارات ایران در تعریف سفته بیان میدارد :

” فته طلب سندی است که به موجب آن امضاکننده تعهد میکند مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید. ”

حال اگر سوال پبش آید که کاربرد سفته چیست ، میتوان گفت در واقع سفته را میتوان وسیله پرداخت در آینده دانست که همین ویژگی نیز موجب رواج روزافزون این سند تجاری شده است.

برای آن که یک سند ، سفته محسوب شود و دارنده آن از مزایای تجاری بودن بهره مند شود لازم است شرایط قانونی تنظیم آن رعایت شده و شامل مندرجات ضروری نیز باشد.

مندرجات ضروری سفته در ماده 308 قانون تجارت به شرح ذیل معین شده است :

” فته طلب علاوه بر امضا یا مهر باید دارای تاریخ و متضمن مراتب ذیل باشد:

1-مبلغی که باید تادیه شود با تمام حروف.

2-گیرنده وجه.

3-تاریخ پرداخت.

سفته

سفته چیست و چه کاربردی دارد

برای تعریف این عنوان که سفته چیست و چه کاربردی دارد به قانون تجارت استناد میکنیم و مطابق ماده 307 قانون تجارت , سفته سندی ست که به موجب آن امضاکننده تعهد میکند مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین و یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید.(سفته چیست و چه کاربردی دارد)
مسئله مهم در مورد سفته , بحث واخواست سفته است.اگر دارنده در موعد مقرر در قانون تجارت , یعنی 10 روز از تاریخ سررسید نسبت به واخواست سفته اقدام مقتضی نکرده باشد , این امر موجب دو پیامد خواهد بود :
-مسئولیت تضامنی امضاکنندگان سفته از بین خواهد رفت.
-امکان صدور قرار تامین خواسته بدون تودیع خسارت احتمالی از بین خواهد رفت.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دانستن جزئیات با وکلا و مشاورین ما تماس گرفته و مشاوره حقوقی مرتبط با مسئله یا مشکل خود را دریافت نمایید.
شما میتوانید در صورت نیاز به طرح دعوا و تنظیم دادخواست به صورت آنلاین از تجربه و دانش متخصصین ما بهرمند گردید.
ارث

سفته های ضمانت حسن انجام کار چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در بسیاری از موارد کارفرمایان هنگام استخدام افراد اقدام به دریافت سفته به عنوان ضمانت میکنند که موجب ایجاد مشکلات عدیده میشود.
برای کاهش این مشکلات لازم است شماره سفته در قرارداد استخدامی ذکر شود و حتما در خود سفته علت صدور آن مرقوم شود با عناوینی مثل بابت حسن انجام کار یا بابت تضمین قرارداد. (سفته های ضمانت حسن انجام کار چیست)
همچنین بهتر است در قرارداد شرط شود برای وصول سفته باید تقصیر کارگر اثبات شود.
تنظیم قرارداد باید به شیوه ای دقیق و حساب شده باشد تا برای هیچ یک از طرفین قرارداد موجب خسارت نگردد.
شما میتوانید با کمک گرفتن از یک وکیل و یا مشاور حقوقی مجرب با خیال آسوده مراحل قانونی مرتبط با کار خود را طی کنید.
موسسه صدای وکلا در راستای ارائه خدمات بهینه و بصرفه میکوشد تا همواره شما را در مشائل و مشکلات حقوقی یاری کند…

مهلت اقدام قانونی واخواست سفته:

واخواست اولین اقدام بر روی سفته بوده و این عمل در دادگستری امکانپذیر میباشد و مهلت آن ۱۰ روز بعد از تاریخ سررسید میباشد.

در حالتی که مهلت ده روزه وصول سفته بگذرد ، سفته باطل نمی گردد اما آن سفته دیگر امتیازات حقوقی اسناد تجاری را نخواهد داشت و نمیتوان در تامین خواسته ، توقیف اموال و…. بعنوان اسناد رسمی از آن بهره مند شد و تنها بعنوان یک سند عادی محسوب شده و برای وصول آن میتوان از آن تنها بعنوان سند طلب استناد کرد و دادخواست مطالبه وجه به دادگاه تقدیم نمود.

 

سفته

نحوه واخواست سفته :

دارنده سفته میتواند ظرف ده روز از تاریخ سررسید  سفته  به دادگستری مراجعه نموده و اوراق واخواست را از دایره واخواست تهیه و اقدام نماید و بعد از آن سفته ها و واخواست ها به صادر کننده سفته ابلاغ نماید که بین یک تا دو ماه زمان برده و پس از انجام ابلاغ شما با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قادر به تقدیم دادخواست به شورای حل اختلاف یا دادگاه میباشید.

در صورت گذشت ۱۰ روزه سررسید سفته یا عدم تمایل به واخواست نیز میتوان بعنوان یک سند عادی دادخواست مطالبه وجه را ثبت نمود اما دیگر نمیتوان از مزایای اسناد رسمی استفاده کرد.

برای اطلاعات بیشتر از طریق تلفن ثابت از سراسر کشور  بدون گرفتن کد با شماره 82 17 907 909


نمونه منبع حقوقی:
    سبد خرید